Camino z Baiony do Santiago de Compostela

Pútnická cesta z Baiony do Santiago de Compostely v termíne 2.10. - 9.10.2024. Zľava 50 € na osobu je ponúkaná pre klientov, ktorí už absolvovali púť s našou CK. Zľava bude odpočítaná z ceny objednávky.

Cena:
1225 €
Rezervovať
Kúpené: 4x
Zostáva:

Cena zájazdu zahŕňa

 • spiatočná letenka Viedeň – Porto – Viedeň vrátane batožiny v termíne 2.10. – 9.10.2024
 • transfer z letiska Porto do hotela
 • transfer z hotela na letisko Porto
 • 7 x ubytovanie v hoteloch s raňajkami a vlastnou kúpeľnou
 • preprava batožiny medzi zastávkami
 • slovensky hovoriaci sprievodca počas celej cesty (Castor Sanchéz – Svätojakubská cesta na Slovensku)
 • preukaz pútnika na zbieranie pečiatok a mušľa hrebenatka

Cena zájazdu nezahŕňa

 • transfer do / z Viedne (možnosť doobjednať v prípade naplnenia kapacity)
 • občerstvenie počas letu
 • poistenie (možnosť objednať v CK za 45.60 €/osoba, komplexné cestovné poistenie vrátane storna pobytu zo zdravotných dôvodov.)
 • ďalšie stravovanie

Opis cesty

 • 2.10.2024 je naplánovaný odlet z Viedne o 07:25 s príletom do portugalského Porta o 09:50 miestneho času ( v Portugalsku je o hodinu menej ako na Slovensku) – dĺžka letu je 03:25 hod. Nasledovať bude približne dvojhodinový presun klimatizovaným autobusom do hotela.
 • 3.10.2024 po raňajkách 20 kilometrov peší presun z mestečka Baiona do Viga.
 • 4.10.2024 po raňajkách zabezpečený 20 minútový spoločný prevoz cez mesta Viga priamo na Camiňo da Fenteira odkiaľ sa začína 25 kilometrová pešia túra do mestečka Pontevedra.
 • 5.10.2024 po raňajkách pešia 25 kilometrov dlhá púť do mestečka Caldas de Reis.
 • 6.10.2024 po raňajkách peší presun 20 kilometrov do mestečka Padrón.
 • 7.10.2024 po raňajkách posledná pešia časť cesty v dĺžke 24 kilometrov až na námestie ku katedrále v Santiagu de Compostela.
 • Ubytujeme sa v hoteli neďaleko katedrály.
 • 8.10.2024 je voľný program – v prípade záujmu zorganizujeme výlet na Finisterre.
 • 9.10.2024 odjazd autobusu z hotela ráno o 06:00 miestneho španielskeho času. Nasleduje 3 hodinový presun na letisko do Porta s odletom o 15:00 miestneho portugalského času.
 • Plánovaný prílet do Viedne je 9.10.2024 o 14:25.
 • Minimálny počet účastníkov je 15.

Podrobný itinerár púte

1. deň púte: Baiona – A Ramallosa – Panxón – Oia – Vigo. Baionu prechádzame pobrežnou cestou, míňame prístav a smerujeme do Ramallosy. Mostom prejdeme cez rieku Miño, kde sa nám naskytnú dve možnosti ako pokračovať v ceste. Jedna trasa vedie vnútrozemím a tá druhá paralelne s pobrežím. Naše putovanie bude teda pokračovať pobrežnou trasou smerom na Panxón. Po pasáži Torrente Ballester smerujeme na Foz, musíme sledovať zelené šípky, ktoré označujú trasu pozdĺž pobrežia. Prejdeme veľmi krásnym úsekom, medzi Monte Lourido, Playa América, Panxón, polostrov Monteferro, Playa de Patos a Playa de Canas. Z Playa das Canas pôjdeme cestou do O Portiño smer Saiáns. Cez Saiáns pokračujeme v ceste smerom do Oia a pokračujeme v pobrežnej prechádzke pozdĺž pláží Canido a O Vao, prejdeme cez rieku Lagares a cez symbolickú pláž Samil vstúpime do Viga.

 • Dĺžka: 20 km

2. deň púte: Camiňo da Fenteira – O Cruceiro – Redondela – Arcade – Ponte Sampaio – Pontevedra . Cez Vigo sa prevezieme transferom priamo na chodník Camiño da Fenteira. Kráčame ku kostolu San Andrés de Cedeira. Pokračujeme cez štvrť Cruceiro, až odbočíme doprava na Camiño das Cardosas. Len čo narazíme na vlakové koľaje, dostaneme sa na cestu N-550, po ktorej musíme ísť po jej trase, až kým neprídeme do Redondely. Z Redondely sa za krátky čas dostaneme do Arcade. Práve tu sa spája portugalská pobrežná cesta s hlavnou vnútrozemskou cestou. Od tohto miesta už budeme stretávať čoraz viac pútnikov, ktorí putujú tým istým smerom ako my. Z Arcade do Pontevedry je to veľmi príjemný úsek cesty. Arcade opúšťame pri slávnom moste Ponte Sampaio, moste v provincii Pontevedra, ktorý je svedkom epickej bitky proti francúzskym jednotkám vedeným generálom Neyom počas vojny za nezávislosť v júni 1809. Táto bitka znamenala víťazstvo Galícijčanov a španielskej armády nad Francúzmi s následným stiahnutím sa z tohto územia. Pontevedra je pre mnohých ľudí jedným z najkrajších miest v Galícii a niet sa čomu čudovať. Prechádzka po jeho dláždených uliciach a námestiach bude stačiť na to, aby ste si uvedomili zvláštne čaro, ktoré skrýva.

 • Dĺžka: 25 km

3. deň púte: Pontevedra – O Burgo – Alba – Tivo – Caldas de Reis. Dnešná etapa je mierna a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Pontevedru necháme za sebou, opustíme mesto cez jeho ikonické námestie Plaza de la Peregrina a po opustení kľukatých ulíc a námestí v centre Pontevedry sa vydáme smerom na Caldas de Reis smerom k Puente do Burgo. Po prejdení rieky Lérez, opustíme mestečko, aby sme naplno vstúpili do krásneho vidieckeho prostredia. Najprv prejdeme úsekom popri ceste, až sa dostaneme do dediny Alba, kde môžeme navštíviť kaplnku San Cayetano. Odtiaľ začína ten lepší úsek. Prechádzame cez Cerponzóns, kráčame v tieni storočných dubov, kým sa nedostaneme do Pozo Negro. Keď prejdeme týmto idylickým prírodným miestom, nasleduje prechod cez železničnú trať do obce Barro kde musíme byť mimoriadne opatrní. Nachádza sa tu impozantné odpočívadlo, kde sa môžeme na chvíľu zastaviť a oddýchnuť si. Pokračujeme pomedzi asfaltové cesty a malé vidiecke dedinky až do Portas. Odtiaľto odporúčame si urobiť obchádzku a navštíviť vodopád rieky Barosa. (Prístup je veľmi jednoduchý; medzi A Portela a Briallos, kde sa Camino cesta stretáva so štátnou cestou, ju musíme prejsť, aby sme sa dostali na prístupovú cestu k vodopádom. viac detailov u sprievodcu). Uisťujeme vás, že to stojí za to. Po osviežujúcej prestávke vo vodách Barosa budeme pokračovať v ceste cez dedinky Briallos, Arcos da Condesa (môžeme sa zastaviť pri návšteve kaplnky Santa Lucia) a Tivo. Od Tiva nás delia len 2 kilometre od Caldas de Reis, nášho dnešného cieľa.

Caldas de Reis, miesto, ktoré sa datuje do praveku, je dnes dedinou hojne navštevovanou pre liečivé vlastnosti svojich termálnych vôd. V skutočnosti je jednou z jeho hlavných atrakcií vodná cesta, okružná trasa dlhá 9 km, kde môžete vidieť niekoľko vodopádov v krásnom prírodnom prostredí.

 • Dĺžka: 25 km

4. deň púte: Caldas de Reis – A Lavandeira – As Cortiňas – Pontecesures – Padrón. Opúšťame Caldas de Reis po ulici San Roque, kráčame popri N-550 keď po pár metroch nájdeme po pravej strane odbočku, ktorá nás navedie cez vidiecku cestu smerom na Padrón. Čaká nás mierne stúpanie, až prídeme do Carracedo. Carracedo je ideálnym miestom na prestávku a oddych. V ďalšom úseku cesty budeme mať možnosť navštíviť kostol Santa Mariña, ktorého pôvod je neistý. Na ceste do Valgy sa opäť stretneme so štátnou cestou. Aby sme sa dostali do Valgy, budeme musieť prejsť cez rieku Louro a potom nadjazd ponad diaľnicu. Keď sme už v San Miguel de Valga, máme možnosť navštíviť jeho neoklasicistický kostol. Prvá farnosť, s ktorou sa stretneme, je Condide. Potom prichádzame do štvrte Infesta, kde sa nachádza reštaurácia A Mesa da Pedra, ktorú prevádzkuje Združenie priateľov cesty. Mohla by to byť dobrá možnosť zastaviť sa tu na obed. Ide o iniciatívu, ktorá vzniká so zámerom, aby všetci pútnici mohli ochutnať rôzne typické jedlá galícijskej kuchyne za veľmi nízke ceny. V skutočnosti nie je cena stanovená, každý za prijaté jedlo prispieva tým, čo uzná za vhodné. Zvyčajne ľudia platia okolo 9 €.

Pokračovaním našej trasy sa dostaneme do centra Pontecesures, historického miesta, ktoré sa kedysi nazývalo „Prístav Compostela“, pretože práve sem prichádzala väčšina tovaru, ktorý zásoboval mesto. Po prejdení kostola San Julián si všimneme, že je tu odbočka doprava. My však pokračujeme do Padrónu, ideme rovno po N-550. Keď prejdeme mostom cez rieku Ulla, konečne vstúpime do Padrónu. Potom opäť prejdeme cez most, tentoraz cez rieku Sar, a ocitneme sa v centre mesta. Okrem ochutnávky známych paprík môžeme navštíviť miesta ako trh s potravinami alebo kostol Santiago. V kostole v Santiagu sídli „el Pedrón“, v ktorom podľa legendy žiaci apoštola Santiaga kotvili loď, ktorá prevážala pozostatky apoštola, keď po plavbe po rieke Ulla dorazili na pobrežie Padrónu.

 • Dĺžka: 20 km

5. deň púte: Padrón – A Escravitude – A Picaraña – Cruces – O Milladoiro – Santiago de Compostela. Pred nami je posledná pešia etapa portugalskej cesty, preto odporúčame opustiť Padrón skoro a užiť si deň v Santiagu de Compostela. Opúšťame Padrón a kráčame cez malé dedinky a štvrte, ktoré lemujú cestu N-550 a železničnú trať. Na niektorých miestach budeme prechádzať cez železničnú trať, takže budeme musieť byť mimoriadne opatrní. Escravitude je ďalší orientačný bod, ktorý dosiahneme. Tu môžeme navštíviť svätyňu postavenú v 16. storočí na takzvanom „Fonte Santa“. Rovnako ako na mnohých iných miestach na ceste, aj toto miesto má legendu, o ktorej sa dá rozprávať. Hovorí sa, že vody „Fonte Santa“ uzdravili pútnika trpiaceho hypopresiou na ceste do Compostely. Po troch dňoch bol muž zázračne vyliečený a zvolal: „Grazas Virxe, por liberarme da Escravitude do meu mal“ čo v preklade znamená „ďakujem Panna, že si ma vyslobodila z otroctva môjho zla“; a odtiaľ pochádza pomenovanie A Escravitude. Pokračujeme v ceste so zvýšenou opatrnosťou medzi asfaltovými úsekmi a prechodmi cez vlakové koľaje.

Ďalším cestným bodom je A Picaraña, kde môžeme využiť príležitosť na prestávku s občerstvením. Po krátkom oddychu začína najťažšia časť etapy: stúpanie. Smerom na Faramello a Teo smerujeme za svojím cieľom, ktorý je čoraz bližšie. Na tomto mieste si môžeme urobiť malú odbočku do Castro Lupario, známeho aj ako Castro de Beca. Predpokladá sa, že toto osídlenie bolo domovom mýtickej kráľovnej Lupy, ktorá sa objavuje v Codex Calixtinus.

Chýba málo a ďalší bod nášho dobrodružstva nás približuje k samotnému Santiagu. V blízkosti O Milladoiro už môžeme vidieť výraznú zmenu krajiny, ktorá predznamenáva perifériu mestského štýlu Santiaga de Compostela. Nakoniec vchádzame do Santiaga de Compostela cez mýtickú štvrt Conxo, miesto, ktoré kedysi samo tvorilo mestskú entitu, kým nebolo pohltené a anektované rastom hlavného mesta Galície. V tomto bode sa môžete zastaviť a navštíviť kostol Santa Maria, ktorý sa nachádza v susedstve Alameda.

Milí pútnici, koniec sa už ráta po minútkach. Prechádzame uličkami Sánchez Freire, García Prieto, Rosalía de Castro a Rúa do Franco. Potom vstúpime na námestie Plaze del Obradoiro aby sme sa ocitli pred impozantnou katedrálou.

Gratulujeme, pútnici, zvládli ste to!

Ste v Santiagu de Compostela, meste, kde dážď je umenie. Po všetkej ten námahe a úsilí, prichádza zaslúžený čas užiť si mesto v celej jeho kráse. Dúfame, že sa vám bude páčiť prechádzka starým mestom, vychutnávanie si čerstvého piva, tanec a spev vo foliáde, či ochutnávka niektorých z jeho tradičných likérov. Odporúčame navštíviť pútnicku omšu, ktorá sa slávi každý deň o 12:00 a 18:00.

 • Dĺžka: 24 km

Informácie o letenke

 • Streda 2.10.2024 odlet z Viedne o 07:25. Dĺžka letu je 03:25 hodiny. Prílet do Porta o 09:50 miestneho času (v Portugalsku je o 1 hodinu menej ako na Slovensku). Číslo letu – FR 751 Lauda Europe.
 • Streda 9.10.2024 odlet z Porta o 10:15 miestneho času. Dĺžka letu je 03:10 hodiny. Prílet do Viedne je o 14:25 miestneho času. Číslo letu – FR 752 Lauda Europe.

Informácie o batožine

 • V cene letenky je pre každú osobu kabínová batožina do maximálnych rozmerov 40×20×25 cm. Musí sa zmestiť pod sedadlo pred vami, môže to byť taška na prenosný počítač, dámska kabelka alebo malý plecniak. V cene je pre každú osobu aj batožina na odovzdanie do podpalubia. Váha tejto batožiny je maximálne 10 kg a maximálne rozmery sú 55×40×20 cm. Za príplatok je možné objednať prepravu väčšej batožiny do max 20 kg. V prípade záujmu nás kontaktujte. Prepravu trekingových palíc je potrebné nahlásiť vopred. Trekingové palice musia byť teleskopické a maximálna výška po zložení je 60 cm.

Online checkin je povinný pre každého cestujúceho. Túto službu zabezpečí organizátor zájazdu a každému cestujúcemu pošle palubné vstupenky elektronickou poštou najneskôr 3 dni pred odletom. Občerstvenie počas letu nie je v cene zájazdu. Každý cestujúci bude mať možnosť zakúpiť si nápoje a jedlá u obsluhujúceho personálu.

Informácie o ubytovaní

 • Všetky náklady spojené s ubytovaním sú už zahrnuté v cene pobytu. Ubytovanie je vopred zabezpečené v rôznych hoteloch s vlastnou kúpeľňou a raňajkami.

Najčastejšie otázky

 • Kedy je najlepší čas na tento pobyt? Najlepší čas vycestovať sú mesiace apríl, máj, september a október. Pobyt je ale možné zorganizovať počas celého roka, je potrebné však myslieť na vhodné oblečenie.
 • Kde je začiatočný bod tejto pútnickej cesty? Táto cesta začína v meste Baiona.
 • Môže sa zúčastniť cesty aj jedna osoba? Áno, cena pobytu pre jednu osobu v jednolôžkovej izbe je 1415 Euro vrátane letenky, ale bez poistenia.
 • Budeme mať sprievod počas cesty? Áno, počas cesty vás bude sprevádzať slovensky hovoriaci delegát, ktorý má bohaté skúsenosti s pútnickými miestami.
 • Koľko kilometrov denne absolvujeme? Najdlhšia trasa meria až 25 km, preto odporúčame, aby pútnici boli oboznámení a pripravení zvládnuť takúto vzdialenosť.
 • Je potrebná fyzická príprava pred cestou? Všeobecne sa odporúča začať s prípravou na cestu približne 3 mesiace pred cestou. Ľuďom so sedavým zamestnaním sa odporúča začať s krátkymi 20 – 30 minútovými prechádzkami 2 – 3 krát týždenne. Postupne je potrebné predlžovať vychádzky, až kým neprejdete 4 – 5 kilometrov za každú hodinu. Ľudia, ktorí sa venujú pohybu pravidelne, zvládnu cestu bez problémov, môžu sa však začať pripravovať na cestu dlhšími vychádzkami pár týždňov pred začiatkom.
 • Aké oblečenie a vybavenie je potrebné mať so sebou? Odporúčame vziať si so sebou nasledovné veci: ľahké a rýchloschnúce oblečenie, nepremokavú bundu a nohavice, klobúk proti slnku, slnečné okuliare, opaľovací krém, pár topánok vhodných na turistiku, trekingové palice, pár topánok na odpočinok, bundu, ktorá nezaberie veľa miesta a fľašu na vodu. Tieto položky sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia, v ktorom ste na trase.
 • Nezabudnite, že sme pre vás zabezpečili aj službu prepravy batožiny medzi jednotlivými etapami, takže váš batoh prenesieme z jedného ubytovania do druhého, aby ste sa starali len o chôdzu (maximálne 1 kus do 10 kg na osobu). Z tohto dôvodu vám odporúčame pripraviť si druhý batoh, oveľa menší, v ktorom si budete nosiť veci počas túry, ako napr. vodu, opaľovací krém, čiapku, slnečné okuliare, doklady, jedlo a peniaze.
 • Ako funguje preprava batožiny? Každý deň ráno do 08:00 hod. je potrebné doniesť svoju označenú batožinu na recepciu, odkiaľ bude vyzdvihnutá a prenesená do ďalšieho ubytovania.
 • Odporúčate si uzatvoriť cestovné poistenie? Áno, cestovné poistenie je veľmi odporúčané.
 • Odporúčame komplexné cestovné poistenie vrátane storna pobytu zo zdravotných dôvodov. Poistenie je možné si objednať v našej CK.