Cyklodovolenka na západnom Slovensku

Počet označených a tiež novo vybudovaných cyklotrás na Slovensku neustále pribúda. Výnimkou nie je ani západné Slovensko. Krásna prírodné scenérie a stovky kilometrov cyklistických chodníkov nájdete aj v tejto časti našej krajiny. Pozrite si tie najlákavejšie:

Dunajská cyklistická cesta

bratislava

Dunajská cyklistická cesta je súčasťou cesty Eurovelo 6, ktorej celková dĺžka je 1200 km a vedie cez viacero štátov. Slovenská časť začína pri hraničnom priechode Berg a končí v Štúrove. Obľúbenou je najmä trasa Bratislava – vodné dielo Gabčíkovo s dĺžkou 45 km. Začiatok cyklotrasy je pri prístavnom moste v Bratislave, kde sa môžete rozhodnúť, či sa vyberiete po pravom alebo ľavom brehu Dunaja, ktoré sa spoja v Gabčíkove. V oboch smeroch je cesta vedená zväčša po hrádzach a asfaltových povrchoch. Trasa je preto vhodná pre všetky vekové kategórie a tiež rodiny s deťmi.

Záhorská cyklomagistrála

karpaty

Cyklistická trasa dlhá viac ako 127 km strednej náročnosti je vhodnou voľbou na aktívnu dovolenku a spoznávanie západného Slovenska. Keďže trasa začína pod hradom Devín, odporúčame vám využiť ubytovanie v neďalekom centre Bratislavy odkiaľ budete mať dobrý prístup nielen na túto cyklotrúru ale aj ďalšie zaujímavé turistické trasy a historické pamiatky. Záhorská cyklomagistrála vedie od hradu Devín do Devínskej Novej Vsi, odkiaľ pokračuje smerom do obce Zohor. Tu sa križuje s Malokrapatskou magistrálou. Záhorská cyklomagistrála pokračuje ale ďalej viacerými obcami po cestách III. triedy až do Skalice.

Hrebeňom Malých Karpát

smolenice

Cyklotrás v Bratislavskom kraji je viac ako dosť. Pokiaľ obľubujete horskú cyklotristiku odporúčame vám vybrať sa z bratislavskej Koliby smerom na Košariská. Trasa má skoro 100 km a považuje sa za jednu z najlepších trás pre horskú cyklistiku v tomto regióne. Po ceste si môžete urobiť hneď niekoľko zastávok napríklad pri rozprávkovom zámku v obci Smolenice, pri jaskyni Driny alebo sa vybrať k prírodnej pamiatke Čertov žľab. Hrebeňovka Malých Karpát patrí medzi náročnejšie cyklotrasy. 

Výhodou dovolenkovania na Slovensku je aj to, že je tu stále čo objavovať. Ak sa vám aj stane, že sa vyberiete na dovolenku do niektorého z horských stredísk, k jazerám alebo spoznávať históriu našich miest a nebudete mať so sebou bicykle, nevadí. Väčšina ubytovacích zariadení ponúka už aj službu požičovne bicyklov, aby svojim návštevníkom spríjemnili pobyt a mohli tak lepšie spoznávať okolitú prírodu.