Kde stráviť veľkonočný predĺžený víkend?

 • Veľkonočný víkend sa pomaly ale isto blíži a mnohí z nás sa ho už nevedia dočkať. Prinášame vám niekoľko možností, kam sa oplatí pozrieť a čo navštíviť. Vyskúšajte veľkonočnú atmosféru európskych veľkomiest, spoznajte nové zvyky, tradičné slávnosti alebo ochutnajte tradičnú sviatočnú kuchyňu.

Barcelona

Barcelona - Sagrada Familia
 • To, že Barcelona je jedným z najobľúbenejších španielskych miest, na strávenie predĺženého víkendu nie je nič prekvapujúce. Hlavné mesto Katalánska je plné farieb, kultúry, galérií, či zaujímavých architektonických pamiatok.
 • Barcelone nájdete množstvo nádherných stavieb od slávneho Antoniho Gaudího, ako napríklad baziliku Sagrada Família. Nenechajte si ujsť príležitosť nakúpiť na trhovisku Mercado de la Boqueria, či príležitosť sa už v apríli opaľovať na plážach, ktoré sú plné barov a reštaurácií.
 • Milovníci umenia si prídu na svoje v Múzeu moderného umenia či Centre súčasnej kultúry. Ak sa chystáte tohtoročnú Veľkú Noc stráviť práve v Barcelone, nezabudnite, že na Veľkonočnú Nedeľu a vo Veľkonočný Pondelok sú skoro všetky obchody zatvorené.

Berlín

Brandeburská brána Berlín
 • Hlavné mesto Nemecka je nielen plné minimalistickej industriálnej architektúry, ale aj bohatého kultúrneho a nočného života. Na svoje si prídu milovníci histórie, umenia ale aj dobrého jedla. Pre vás, ktorí máte radi novodobú históriu odporúčame návštevu galérie pod holým nebom, East Side Gallery a pamätník Berlínskeho múru, Gedenkstätte Berliner Mauer.
 • Berlín je známy aj množstvom blších trhov, kde nájdete skoro všetko, na čo si len spomeniete. Najznámejší z nich je Reichsbahnausbes­serungswerk otvorený každú nedeľu od 09:00 hod. do 19:00 hod. Ak si chcete vychutnať pohľad na Berlín z výšky, určite neobíďte Victoria Park, kopec vysoký 66 metrov. Cestou na jeho vrchol môžete obdivovať aj metské vodopády. Ak sa radšej na vyhliadku vyveziete výťahom, tak potom navštívte kaviareň na dvadsiatom poschodí Technickej Univerzity v Berlíne.
 • Berlín je nazývaný aj zelené mesto. V mnohých z jeho parkov je dokonca povolená aj opekačka. Jedným z najoľúbenejších parkov je aj Tempelhofer Freiheit, ktorý sa rozprestiera na bývalom vojenskom letisku Tempelhof.

Lisabon

Lisabon, Portugalsko - nadosah.sk
 • Radi by ste počas tohtoročných veľkonočných sviatkov spomalili a oddýchli si od každodenného zhonu? V tomto prípade je pre vás Lisabon tým správnym miestom. Slnkom zaliate hlavné mesto Portugalska je známe vďaka svojej pohodovej atmosfére, ktorá vás priam láka zastaviť sa v každej kaviarničke a vychutnať si krásny výhľad a jednu z najlepších európskych kuchýň.
 • Určite navštívte jeden z najväčších trhov s jedlom v Lisabone, ktorý sa koná každý od nedele do stredy od 10:00 hod do polnoci a vo štvrtky a soboty od 10:00 hod do 02:00 hod. Nezabudnite sem prísť hladní, bola by škoda neochutnať ten najlepší výber zo všetkého, čo Portugalsko ponúka.
 • Patríte medzi tých, ktorí majú radšej vylihovanie na pláži? Z mesta na pláže Cascais alebo Estoril to vôbec nie je ďaleko. počas Veľkej Noci je v Lisabone už dostatočne teplo aj na kúpanie sa. Nezabudnite, že tak, ako na Slovensku, aj v Lisabone bude počas Veľkonočnej Nedele a Veľkonočného Pondelka väčšina obchodov zatvorených.

Paríž

Notre-Dame - Pariž - nadosah.sk
 • Promenádu Champs-Elysées, Eiffelovu vežu či Sacré Coeur netreba nikomu veľmi predstavovať. Určite sa pri vaše návšteve Paríža nezabudnite na ne pozrieť. Ak sa ale chcete vyhnúť množstvu turistov a objaviť to, čo robí Paríž Parížom, určite navštívte La campagne à Paris, štvrť postavenú v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Je plná zelene a otvoreného priestranstva. Práve počas jari sa vám môže stať, že zabudnete, že ste v jednom z najrušnejších miest sveta a nie na vidieku.
 • Neďaleko sa nachádza aj slávny cintorín Père Lachaise Cemetery, kde je pochovaných mnoho významných osobností ako napríklad Oscar Wilde, Édith Piaf, Marie Callais či Moliére.
 • Doprajte si pravé francúzske raňajky v niektorej z mnohých kaviarní a cukrární, prejdite sa popri Seine či štvrti Rue Réaumur, kde nájdete množstvo budov secesných budov postavených v dvadsiatych rokoch minulého storočia.
 • Parížania milujú jar, vítajú ju hlasným zvonením zvonov na Veľký piatok či úžasnými čokoládovými prezentáciami vo výklade každej cukrárne.

Rím

Rím bazilika - nadosah.sk
 • Hlavné mesto Talianska je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Európe nielen počas sviatkov Veľkej Noci, ale aj počas celého roka.
 • Veľkonočné sviatky majú v Ríme neopakovateľnú atmosféru. Svätý týždeň sa začína zhromaždením vo Vatikáne na Kvetnú Nedeľu.
 • Ďalšie známe zhromaždenie sa začína vo Veľký Piatok o 17:00 hod pred Koloseom, kde sa koná Krížová cesta, ktorej sa pravidelne zúčastňuje aj pápež. Vo Veľkonočnú Nedeľu sa o 10:00 hod na Námestí Sv. Petra schádzajú davy turistov a veriacich, kde sa koná tradičná bohoslužba.
 • Veľkonočný Pondelok je v Taliansku štátnym sviatkom. Rimania tento deň často využívajú na opekačky či prechádzky v parkoch.
 • Rím je plný pamiatok siahajúcich až do čias Rímskej ríše. Okrem spomenutých veľkonočných tradícií určite navštívte Panthenon, Fontánu Di Trevi, Španielske schody a Vilu Medici či trhovisko plné skvelého jedla, Campo de´Fiori Market.