Leto 2020 pri mori?

Európske prímorské krajiny sa pomaly spamätávajú z obmedzení a ťažkých časov, ktoré nastali na celom svete kvôli pandémii COVID – 19. Blíži sa však leto, ktoré je pre mnohé z týchto krajín zvyčajne najdôležitejšie ročné obdobie z dôvodu hospodárstva, keďže žijú prevažne len z cestovného ruchu. Krajiny ako Taliansko, Španielsko či Grécko, ktoré boli pandémiou naviac zasiahnuté, sa pomaličky snažia o uvoľňovanie opatrení a oživenie cestovného ruchu. Všetko však závisí od každodenného dôkladného sledovania situácie a od toho, ako zodpovedne budú ľudia dodržiavať opatrenia. Aj keď sa na dovolenku k moru možno dostanete, toto leto bude rozhodne iné. Prísne dodržiavania odstupov, dezinfekcia, kontroly na letiskách a potreba negatívneho testu na COVID- 19, to sú len niektoré z opatrení na ktoré by sme si mali začať zvykať.

Pozrite si, ktoré krajiny uvažujú o sprístupnení svojich pláži dovolenkárom.

Chorvátsko

Hvar - Chorvátsko nadosah.sk

Chorvátsko ako jedna z mnohých krajín je veľmi závislá od cestovného ruchu. V ich prípade tvorí cestovných ruch až 30 % HDP. Vzhľadom na klesajúci počet nových prípadov sa chorvátske úrady rozhodli pre pomalé otváranie krajiny. Aktuálne stále prebiehajú rokovania s vybranými európskymi krajinami ako Slovinsko, Česko, Nemecko ale aj Slovensko o povolení vstupu na svoje územie počas letnej sezóny. Prví dovolenkári by sa tak mohli do Chorvátska dostať možno od 15. júna. Podľa miestnych médií by sa cestujúci na hranici mali vedieť preukázať platnou rezerváciu ubytovania. Hotely a ubytovacie zariadenia môžu poskytovať svoje služby za prísnych hygienických opatrení.

Grécko

Santorini - Grécko nadosah.sk

O postupné otváranie hraníc sa už snaží aj Grécko. Rovnako ako Chorvátsko je totiž závislé od príjmov z cestovného ruchu. Nakoľko sa v Grécku vďaka skorej uzávere hraníc darí držať pandémiu pod kontrolou, aktuálne aj tu prebiehajú rokovania o tom, ako a kedy sa začnú hranice pre turistov otvárať. Keďže aktuálne tam vládne ideálne dovolenkové počasie, pláže zatiaľ krajina otvorila aspoň pre miestnych obyvateľov. Prví turisti by mohli Grécko navštíviť začiatkom júla. Krajina sa pripravuje skôr na sprístupnenie menších hotelov a agroturistiky ako veľkých rezortov. Rokovania o povolení vstupu však stále prebiehajú. Prvé plánované lety zo Slovenska ohlásila už aj letecká spoločnosť Ryanair. Na ostrov Corfu a do Thessalonik by mala začať lietať z Bratislavy od začiatku júla.

Španielsko

taliansko

Španielsko patrí medzi najviac zasiahnuté krajiny pandémiou koronavírusu v Európe. Aktuálne sa však miestni obyvatelia môžu tešiť z postupného uvoľňovania opatrení v niektorých regiónoch a pomalému návratu k bežnému životu. Minister dopravy José Luis Ábalos avizoval, že by pri priaznivom vývoji situácie mohlo dojsť k znovuotvorení hraníc koncom júna. Pre najviac ohrozené regióny Madridu a Barcelony platia ale stále prísne opatrenia.

Taliansko

spanielsko

Najdlhšie zatvorenou krajinou v Európe je práve Taliansko. Po viac ako dvoch mesiacoch a kritickej situácii sa vláda snaží o pomalé uvoľňovanie opatrení. Nakoľko je cestovný ruch pre krajinu veľmi dôležitý, talianska vláda plánuje hranice pre turistov otvoriť už 3. júna. Povinná 14 dňová karanténa by už nemala byť potrebná. Miestni podnikatelia sa tak začínajú pomaly pripravovať na oživenie cestovného ruchu za dodržiavania prísnych obmedzení a opatrení.