Objavte s nami nádhernú Maltu

  • Malta je malý ostrovný štát v Stredozemnom mori nachádzajúci sa neďaleko Sicílie. Okrem samotného ostrova Malta k nemu patria aj ďalšie ostrovy, z ktorých sú obývané iba GozoComino. Vďaka svojej vynikajúcej polohe sa Malta stala zmesou kultúr. Svoje stopy tu zanechali Feničania, Gréci, Arabi, Rimania, Francúzi či Briti. Oficiálnymi jazykmi na Malte sú maltčina a angličtina. Anglicky sa tu dohovoríte všade, aj preto je na Malte mnoho jazykových pobytov, ktoré sú dostupné aj zo Slovenska.
Malta_prístav
  • Podnebie krajiny je stredomorské, ktoré je charakteristické horúcimi suchými letami a miernymi vlhkými zimami. Letné teploty dosahujú 28–34 °C, tie zimné sa pohybujú okolo 15 °C. Priemerná ročná teplota je 20 °C. Dovolenková sezóna na Malte trvá pomerne dlho – až 6 mesiacov, a to od konca apríla do konca októbra. Malta je dokonalou dovolenkou destináciou. A niet divu, keďže na Malte je slnečno až 3000 hodín ročne.
  • Maltská kuchyňa patrí medzi stredomorské kuchyne. Najväčší vplyv na maltskú kuchyňu mala tá talianska a medzi najčastejšie jedlá patria cestoviny a maltská pizza. Miestnou špecialitou je králik, ktorý sa na Malte pripravuje na mnoho spôsobov. Medzi tradičné jedlá patria aj polievka soppa ta' l-armla, plnené pečivká nazývané pastizzi, maltské klobásy a chlieb. Typickým sladkým nápojom je Kinnie a miestne pivo sa volá Cisk.
Malta_Valetta
  • Hlavným mestom je Valetta, pomenovaná po svojom zakladateľovi, rytierovi Jean Parisot de la Valette. Väčšina historických budov mesta sa nesie týmto „rytierskym duchom“, keďže boli postavené Rytierskym Rádom sv. Jána. Historické budovy, sochy a fontány nájdete na každom kroku. Oplatí sa navštíviť hlavne Katedrálu sv. Jána, ale aj záhrady Barrakka či prístav Grand Harbour.
Valetta_ulica
  • Mesto Mdina, nazývané aj „tiché mesto“, je bývalým hlavným mestom Malty. Mesto patrí medzi najväčšie perly ostrovov. Mdina je ohraničená stredovekými hradbami, za ktorými sa skrýva spleť starovekej, stredovekej a barokovej architektúry. Medzi palácmi sú najznámejšie Palazzo Santa Sofia, Palazzo Vilhena a Palazzo Falson.
Comino_Malta
  • Katakomby Hal Saflieni Hypogeum vás zavedú hlboko do minulosti o 4000–6000 rokov. Katakomby boli vytesané kamennými nástrojmi v troch hĺbkových úrovniach. Systém komôr, chodieb a schodísk slúžil na vykonávanie pohrebných rituálov a bol domovom veštca.
  • K najstarším budovám ostrovov patria aj Chrámy Tarxien, ktoré sú najväčším prehistorickým kultovým miestom na Malte. Dedinka Popeye bola pôvodne postavená ako dejisko filmov o Pepkovi Námorníkovi. Dnes sú Popeye turistickou atrakciou a zábavným komplexom.
Malta_nadosah
  • Malta je však aj známou dovolenkou destináciou. K najznámejším plážam patria Mellieħa Bay, Għajn Tuffieħa a Golden Bay. Menšie a tichšie pláže sú tie s výhľadom na Gozo – Paradise Bay či Armier. Na Gozo je najkrajšou plážou Ramla l-Ħamra, známa vďaka nezvyčajnému červenému piesku. Ostrovy Gozo a Comino sú skvelými na šnorchlovanie a potápanie. V blízkosti týchto ostrovov je aj niekoľko vrakov lodí, kam sa môžete ísť potápať so skúsenými inštruktormi. Navštíviť sa oplatí aj Modrú Lagúnu pri ostrove Comino, s nádhernou azúrovou vodou a taktiež Saint Peter’s Pool.

Pozrite si našu ponuku priamych letov na Maltu za akciové ceny

Generic placeholder image
od 66 €
Generic placeholder image
ViedeňMalta
Generic placeholder image
od 103 €
Generic placeholder image
BratislavaMalta
Generic placeholder image
od 71 €
Generic placeholder image
ViedeňMalta