Obnovenie letov z Košíc

Po vyše troch mesiacoch od vypuknutia pandémie a uzatvorenia všetkých slovenských letísk dochádza k ich postupnému uvoľňovaniu. Letisko Košice zrušilo počas posledných troch mesiacov komplet všetky lety spoločností ČSA, Austrian, Wizzair, Eurowings a LOT. Letisko neodbavovalo počas tohto obdobia ani žiadne nákladné lety.
kosice

Výrazné uvoľňovanie opatrení v posledných dňoch prináša dobré správy aj pre leteckú dopravu. Letisko Košice sa začalo tiež pomaly pripravovať na obnovenie letovej prevádzky pri dodržiavaní maximálnych hygienických opatrení. Cieľom zavedenia nových opatrení je ochrana zdravia cestujúcich a zamestnancov letiska

Na aké opatrenia sa treba pripraviť?

  • Do terminálu letiska sa dostanú len cestujúci, ktorí sa preukážu platnou letenkou. Vstup bude povolený iba s ochranným rúškom na tvár ktoré je povinné počas celého pobytu na letisku a tiež počas celého trvania letu.
  • V priestoroch letiska budú nainštalované termokamery, ktoré budú monitorovať telesnú teplotu cestujúcich.
  • Ochranné pomôcky zabezpečilo letisko aj pre všetkých zamestnancov, ktorí budu prichádzať do styku s cestujúcimi.
  • Povinné bude aj dodržiavanie dvojmetrových rozstupov a dezinfekcia rúk, ktorá bude k dispozícii na viacerých miestach.
Po otvorení hraníc Slovenska s viacerými krajinami, budu postupne obnovované aj letecké linky. Ako prvé spustí z letiska v Košiciach svoju linku česká spoločnosť ČSA: Košice – Praha. Prvý let je plánovaný na 15.6.2020. Lietať by sa malo zatiaľ 3× do týždňa a to v pondelok, stredu a v piatok. Počet letov medzi Košicami a Prahou sa bude postupne zvyšovať podľa toho, ako sa bude situácia vyvíjať.

Druhá letecká spoločnosť Austrian Airlines, ktorá zabezpečuje spojenie Košice -Viedeň obnoví túto linku od 22.6.2020. Do Viedne sa bude lietať zatiaľ 4× do týždňa. Tieto lety využívajú cestujúci hlavne ako prípoj na ďalšie lety spoločnosti Austrian Airlines ďalej do svetových metropol. Rovnako ako ČSA aj Austrian počíta s postupným obnovením všetkých letov z Košíc do jesene tohto roku.
letisko Viedeň s lietadlom Austrian Airlines

Lety spoločnosti WizzAir, Ryanair a poľských aerolínii LOT sú aj naďalej zastavené. O ich spustení bude rozhodovať Ústredný krízový štáb.
Zroj: airportkosice.sk