Poznáme najlepšie letiská roku 2020

Tohtoročné vyhodnocovanie prieskumu najlepších svetových letísk má svojich víťazov. Skytrax World Airport Awards aj napriek súčasnej nepriaznivej situácii vyhodnotili najlepšie letiská na svete. Predstavenie víťazov sa tento rok výnimočne konalo online prostredníctvom youtube kanálu. Cestujúci za uplynulý rok mali možnosť hlasovať za svoje obľúbené letisko prostredníctvom prieskumu spokojnosti. Ani tento rok nebol víťaz žiadnym prekvapením. Prvé miesto totiž už po ôsmy krát získalo letisko Singapore Changi Airport.

letisko singapur
Letisko Singapore Changi spája viac ako 200 destinácií po celom svete. Prvé miesto si získalo vďaka hodnoteniu cestujúcich aj ako najlepšie vybavené letisko na trávenie voľného času medzi letmi. V bežnej prevádzke pred koronakrízou letisko zvládlo odbaviť 60 – 70 miliónov cestujúcich ročne.

2. Tokyo Haneda

Na druhom mieste sa umiestnilo Tokyo international airport Haneda. Letisko zohráva veľmi dôležitú úlohu pri podpore cestovného ruchu a obchodu v Japonsku. Môže sa pochváliť špičkovým vybavením domácich aj medzinárodných terminálov, titulom najčistejšie letisko na svete a tiež počtom odbavených cestujúcich, ktorý v minulom roku dosiahol viac ako 70 miliónov.
letisko tokio

3. Doha Hamad

Medzinárodné letisko Hamad v Dohe je jedno z najluxusnejších letísk na svete. Poprednú priečku si získalo aj ďaka skvelému architektonickému dizajnu nových terminálov. Cestujúci vyhodnotili aj personál letiska ako najlepší na svete. Hamad International patrí medzi najlepšie letiská na Blízkom východe. Počet prepravených cestujúcich je tu ročne 30 – 40 miliónov.

4. Seoul Incheon

Incheon – medzinárodné letisko v Soule je najväčšie letisko v Južnej Kórei. Patrí taktiež medzi najluxusnejšie letiská na svete. Aj keď je spomedzi svetových letísk aktuálne na štvrtom mieste, prvenstvo vo svetovom rebríčku má v kategórii najlepší letiskový terminál, vďaka Terminálu 2.

5. Munich Airport
letisko mnichov

Spomedzi Európskych letísk sa v tohoročnom hodnotení dostalo na poprednú priečku Medzinárodné letisko v Mníchove. Letisko je druhým hlavných uzlom všetkých letov spoločnosti Lufthansa Group, ktoré dokáže odbaviť 40 –50 miliónov cestujúcich ročne. S viac ako 150 obchodmi a reštauráciami tvorí menšie „turistické mestečko“ kde si môžete počas čakania na svoj let oddýchnuť, dobre sa najesť alebo zabaviť. Medzinárodné letisko v Mníchove je najlepšie hodnoteným európskym letiskom v roku 2020.

6. Hong Kong

Medzinárodné letisko Hong Kong v minulosti viackrát vyhralo toto prestížne ocenenie. V súčastnosti odbavuje lety do viac ako 180 svetových metropol. Svoje lety tu prevádzkuje viac ako 100 leteckých spoločností.

7. Tokyo Narita

Medzinárodné letisko NaritaTokyu je hlavným a najvýznamnejším Japonským letiskom. Od roku 2016 je toto letisko najrušnejšie v celom Japonku. Svoju základňu tu majú spoločnosti Japan Airlines a All Nippon Airways.

8. Centrair Nagoya

Medzi Top 10 letísk sa dostalo aj ďalšie japonské letisko Centrair Nagoya. Letisko je obľúbené a ma významný podiel hlavne na domácich linkách a medzi ázijskými mestami. Letisko Centrair Nagoya patrí medzi najlepšie regionálne letiská na svete. Ročne odbaví 10 – 20 miliónov cestujúcich.

9. Amsterdam Schiphol
letisko amsterdam

Druhé európske letisko v TOP 10. Medzinárodné letisko Amsterdam Schiphol je hlavným letiskom Holandska. Z hľadiska počtu cestujúcich je tretím najrušnejším letiskom v Európe. V roku 2020 bolo letisko v Amsterdame vyhlásené ako najlepšie letisko v západnej Európe.

10. Kansai

TOP 10 uzatvára ešte jedno japonské medzinárodné letisko Kansai. To bolo otvorené v roku 1994 a v súčastnosti patrí medzi najdôležitejšie domáce a medzinárodné dopravné uzly v Japonsku. Prvenstvo drží toto letisko aj v dôkladnom doručovaní batožiny.