Ryanair hlási miliónové straty v tomto roku

Nielen pandémia koronavírusu postihla letecký priemysel tento rok. Letecká spoločnosť Ryanair hlási podľa posledných štatistík straty viac ako 185 miliónov eur v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku.
Ryanair - nové lietadlo
Pozrite si, ako sa COVID-19 podpísal na poklese tržieb jednej z najvyťaženejších leteckých spoločností vo svete.

Najťažším obdobím pre letecké spoločnosti bol práve druhý štvrťrok 2020, kedy sa od marca do približne polovice júna zastavilo viac ako 99 % všetkých letov. Výrazným obmedzeniam sa tak nevyhla ani spoločnosť Ryanair. Po vyhlásení zákazu pobytu obyvateľov jednotlivých európskych krajín, sa počet letov znížil skoro na nulu.

Letecké spoločnosti ponúkali svoje lietadlá iba na repatriačné a záchranné lety, o ktoré ich požiadali jednotlivé krajiny. Vďaka rýchlym a zdá sa že účinným opatreniam mohlo dojsť k postupnému obnovovaniu letov od prvého júna 2020. Od tej doby letecká spoločnosť Ryanair obnovila postupne 40 % letov. Aktuálne lieta na pravidelných linkách cca 60 % letov. Do konca septembra by sa v prípade priaznivého vývoja situácie mohol tento počet zvýšiť až na 70 % všetkých pôvodne plánovaných letov. Pri obnovení letov pribudli aj nové hygienické a bezpečnostné opatrenia, aby sa v čo najväčšej miere zabránilo ďalšiemu šíreniu koronavírusu.
ryanair naodsah.sk

Obrovské množstvo zrušených letov a nevybavených refundácií začala spoločnosť Ryanair spracovávať už minulý mesiac. Predpokladajú, že pracovníci spoločnosti Ryanair budú mať do konca júla spracovaných približne 90 % žiadostí o vrátenie peňazí.
Ryanair sa aktuálne snaží o obnovenie čo najväčšej časti svojich letov. Pravidelne sledujú situáciu v leteckej doprave a vývoj obnovovania letov konkurenčných spoločnosti. Pandémia koronavírusu totiž prinútila už viaceré spoločnosti ukončiť svoju činnosť a svoje lety tak už neobnovia. Ide o spoločnosti ako Germanwings, Level či napríklad Fly Be. S obnovením letov majú problém ale aj väčšie spoločnosti ako Alitalia, Air France či spoločnosti skupiny Lufthansa Group. Takáto kríza teraz vytvára viac možností pre spoločnosť Ryanair, ktorá sa snaží nedostatok letov svojej konkurencie využiť vo svoj prospech a na obľúbené linky nasadzuje svoje lietadlá.

Rok 2020 bude veľmi náročný pre všetky letecké spoločnosti. Nakoľko je tu stále hrozba druhej vlny šírenia koronavírusu v Európe, nieje možné predpokladať dokedy budú výrazné hygienické opatrenia trvať. Pre obnovenie ekonomiky v Európe je ale dôležité, aby už nedošlo k úplnému zastaveniu všetkých letov tak, ako to bolo v marci ale aby sa krajiny snažili čo najefektívnejšie monitorovať nakazených obyvateľov a tým zabrániť masívnemu šíreniu nákazy. Obyvatelia by sa mali aj naďalej snažiť dodržiavať všetky hygienické opatrenia a používať ochranné rúška.