Seattle

Domovské mesto Starbucksu, seriálového doktora Frasiera Cranea či rodisko slávneho Jimmiho Hendrixa. Aj takýmito prívlastkami sa pýši najväčšie mesto štátu Washington na severozápadnom pobreží USA, Seattle.
seattle_sunrise

Seattle sa nachádza v úžine medzi Puget Sound (vstup do Tichého oceánu), jazerom Washington a približne 160 kilometrov južne od hraníc USA s Kanadou. Jeho bohatá história sa začala už pred rokom 1851, kedy sem prišli prví európski osadníci. Dnes má mesto vysokú populáciu pôvodných obyvateľov, Škandinávcov, Afričanov či Ázijských Američanov.

Pre Seattle je typická oceánska klíma, čo znamená studené a vlhké zimy a mierne, relatívne suché letá. Oblasť, kde sa mesto nachádza je považovaná za najviac zamračený región USA, priemerne v Seattli prší 150 dní v roku, najviac v Novembri, Decembri a Januári. Typickou je pre Seattle sú aj časté hmly.
Seattle
Počas svojej návštevy určite nevynechajte návštevu vyhliadkovej veže Space Needle, z ktorej vyhliadkovej plošiny budete mať celé mesto ako na dlani. Veža bola postavená v roku 1962 a jej najvyššie poschodie sa nachádza 160 metrov nad zemou. V auguste 2018 bola pre návštevníkov vyhliadky sprístupnená aj vyhliadková plocha so sklenenou podlahou vo výške 150 metrov nad zemou s nádherným 360 stupňovým výhľadom .
Space_needle
Jedným z obľúbených miest nielen domácich, ale aj turistov je Pike Place Market, trhovisko, ktoré je otvorené už od roku 1907 a ročne ho navštívi približne 10 000 000 náv­števníkov. Nájdete tam všetko od čerstvých rýb, antikvariátov, komiksov, malých rodinných reštaurácií až po rôzne zberateľské obchodíky. Najväčšou atrakciou je rybí trh, kde si predajcovia ponad hlavy nakupujúcich prehadzujú ryby.
Pike_Place_Market
Jedným z najstarších námestí v Seattli je Pioneer Square, kde sa v roku 1852 usadili zakladatelia mesta. Nájdete tu aj jeden z prvých mrakodrapov, Smith Tower postavený už roku 1914. Zatiaľ tým najvyšším s Seattli je Columbia Center so svojimi 295 metrami.
Smith_Tower_Seattle_big

Nadšenci lietadiel si na svoje prídu v Múzeu letectva, kde je vystavená široká škála lietadiel, náučných expozícií či rôznych historických objektov. Vo vonkajšej časti múzea nájdete Concorde, prvý Air Force One či armádne lietadlá. Neobíďte ani Múzeum histórie a priemyslu, Múzeum Umenia, Múzeum pop kultúry či Pacific Science Centrum.

Počas prechádzky mestom určite nevynechajte Amazon Spheres, sklenené guľovité konzervatóriá, ktoré sú súčasťou centrály Amazonu. Zamestnanci ich využívajú ako miesto na oddych či prácu. Do vnútra sa môžete pozrieť v rámci prehliadky, ktorá je pre verejnosť dostupná počas pracovných dní.

Muzeum_letectva
Zaujímavá prechádza vás čaká v Olympic Sculpture Park, ktorý v roku 2007 otvorilo Múzeum umenia v Seattli. Počas prechádzky môžete vidieť množstvo zaujímavých sôch ako napríklad sklenený most.
Olympic sculpture park

Vyhľadajte si letenky do Seattlu