TOP 6 alternatívnych miest pre víkendové pobyty v Európe

Barcelona, Berlin, Paríž, Rím.. Všetci poznáme tieto veľkomestá Európy. Odvážite sa však byť odlišný a vymeniť klasiku za jednu z alternatívnych európskych miest?

1. Malmö, Švédsko

 • alternatíva Štokholmu
 • Mesto ponúka súčasnú kultúru a jej bohatstvo. Malmö je najlepšie miesto, kde môžete mnoho dní tráviť relaxovaním v parkoch alebo objavovaním nočného života v prístavoch.
 • Najlepší čas vidieť Malmö: Ceny letov vzrastajú medzi novembrom a februárom, keďže návštevníci vtedy môžu obdivovať krásnu zimnú scenériu. Ak sa chcete vyhnúť davom a ušetriť nejaké peniaze zastavte sa počas letnej špičky v parkoch a prícestných kaviarničkách.

2. Verona, Taliansko

verona balkon_nadosah
 • alternatíva Ríma
 • Ak chcete romantiku a krásu, Verona v sebe spája obidve tieto komponenty. Verona je ohromujúca a dramatická. Je zasadením Shakespear-ovej klasickej tragédie Rómeo a Júlia, ako aj domovom obrovskej románskej arény. Páčiť by sa Vám mohli operní speváci či bojujúci gladiátori, ktorí zvádzajú súboje medzi múrmi, ktoré sú zapísané v UNESCU. Objavujte Veronu z 12. storočia a túžobne stojte pod balkónom Casa di Giulietta (musíte si však doviesť svojho vlastného Rómea). Ak sa zaujímate o taliansku módu, tak hlavným centrom nakupovania sú ulice Corso Porta Borsari a Via Mazzini, kde sídlia prestížni dizajnéri a parfuméri.
 • Najlepší čas vidieť Veronu: Ceny letov dosahujú svoj vrchol v júly a auguste. Vydajte sa na víkend v jari alebo jeseni.

3. Bilbao, Španielsko

 • alternatíva Barcelony
 • Zabudnite na vydláždené ulice a tiché siesty, Bilbao je srdcom všetkého, čo je bohémske. História priemyselného mesta predstavuje modernú architektúru a nábrežná krajina mu pomáha vystúpiť z davu. Bilbao je navrhnuté tak, aby ste sa tu cítili vítaní. Jedným z turistických lákačov je obrovská kovová plastika, ktorá sa nachádza v Múzeu Guggenheim Bilbao. Pre autentickejší španielsky pocit, mix umenia a architektúry sa prejdite cez Las Siete Calles – originálnych siedmych uličkách v meste s budovami, ktoré sa datujú od roku 1400, alebo objavte blší trh na Plaza Nueva či kvetinový trh na Plaza del Arenal v slnečné nedeľné rána.
 • Najlepší čas na návštevu Bilbaa: Ceny letov dosahujú svoj vrchol od novembra po február, a taktiež v júly, snáď kvôli tomu, že Bilbao hostí pop-rockový hudobný festival BBK. Tento rok sa event koná od 6.-8. júla.

4. Wroclaw, Poľsko

 • alternatíva Krakowa
wroclaw.namestie_nadosah
 • Wroclaw je menšia, ale očarújucejšia verzia Krakowa. Živé a kultúrne mesto, ktoré má tradičné trhovisko, nočný život je posilňovaný prítomnosťou študentských komunít, ktoré zaľudňujú nočné kluby so všetkou ráznosťou mládeže. Početné ostrovy a mosty získali prezývku Benátky Poľska. Katedrála St. John Baptist z 13. storočia sa týči medzi kúzelnými ulicami a dominantami. Vyliezť na vežu sa oplatí pre neuveriteľnú panorámu. Navštíviť môžete multifunkčnú Centennial Hall, zapísanú v UNESCU v roku 2006, ktorá je miestom koncertov, konferencií, exhibícií a mnohých iných akcií.
 • Najlepší čas na víkend vo Wroclawe: Ak si naplánujete výlet medzi marcom a júnom, môže Vás to vyjsť mierne lacnejšie, no ceny počas zvyšku roka sú dostupné.

5. Faro, Portugalsko

faroplaz_nadosah
 • alternatíva Lisabonu
 • Často sa hovorí, že Faro je brána Algarve, vďaka dobrému spojeniu na letisko ponúka tým, ktorí hľadajú dovolenku pri mori jednoduchú cestu k pobrežiu. Faro je mesto, kde je možné zažiť krajinu v objatí blízkych ohromujúcich lagún v Parque Natural da Ria Formosa a ostrovoch Ilha da Barreta/Deserta. Tradičné portugalské reštaurácie spolu s trendy barmi a klubmi podporujú svojou návštevnosťou študenti. Ak Vás zaujíma kultúra, navštívte Capela de Ossos Bone Chapel Praia de Faro je najlepšia pláž v okolí, je vzdialená len neďaleko.
 • Najlepší čas vidieť Faro: V júly a auguste sú ceny letov najvyššie, asi pre všetkých, ktorí využívajú letisko ako vstupnú bránu do stredísk Algarve. Skúste zrealizovať výlet počas jarných prázdnin v apríli alebo máji, vtedy je možné dostať najlepšie ponuky.

6. Bratislava, Slovensko

Bratislavský hrad_nadosah
 • alternatíva neďalekej Viedne
 • A na záver aj jeden domáci tip. Bratislava je zdravý mix histórie a súčasnosti. Mnohé z pamiatok pochádzajú z 18. storočia. Hrad sa týči vysoko na kopci nad mestom. Celý rad barov a reštaurácií dávajú mestu moderný ráz. Je to mesto odpočinku, vybrať si môžete medzi návštevou pamiatok, kostolov, parkov alebo trávenia času v útulných pivniciach a vychutnávť si pivo.
 • Využite možnosť blížiacich sa predĺžených májových víkendov a strávte ich v našom hlavnom meste.