Večné mesto – Rím

  • Rím je hlavné mesto Talianska a zároveň jedno z najstarších miest Európy. Počas 2 800 rokov svojej existencie mal Rím obrovský vplyv na dianie vo svete. Najviac sa to však prejavovalo počas vlády Rímskej Ríše, ktorá bola po celé tisícročie svetovou veľmocou. Najznámejšie a najväčšie pamiatky mesta, ktoré lákajú milióny turistov pochádzajú práve z tohto obdobia.
Španielske schody
  • Vzhľadom na polohu mesta je podnebie Ríma vhodné na potulky počas celého roka. Zimy sú mierne s teplotami nad 10 ºC. V letných mesiacoch sa teploty vyšplhajú nad 30 ºC. Najlejpšími mesiacmi na spoznávanie pamiatok a prechádzku mestom sú jarné a jesenné mesiace, kedy sa teplota pohybuje okolo 20 °C. Mnohé poznávacie zájazdy do Ríma sa konajú práve na jar a v jeseni, keďže v lete môže byť v meste príliš horúco.
Piazza Navona
  • Väčšinu historických pamiatok v Ríme zvlášť predstavovať netreba, sú totiž nielen ikonickými symbolmi mesta, no patria medzi najznámejšie pamiatky na svete. Najvýznamnejším je asi Koloseum, ktoré je najväčším zachovalým starovekým amfiteátrom s kapacitou až 55 000 divákov. Konštantínov oblúk sa nachádza neďaleko Kolosea. Táto stavba symbolizuje víťazstvo cisára Konštantína nad Maxentiom v bitke pri Mulvijskom moste. Oblúk postavený z bieleho mramoru je najväčším oblúkom v Ríme.
Koloseum
  • V blízkosti Kolosea sa nachádza aj** Forum Romanum** – obrovské námestie, ktoré slúžilo ako centrum politiky, kultúry a obchodu. Forum Romanum tvorilo mnoho chrámov, balizilík a nádvorí, z ktorých sa však zachovala iba malá časť, napr. Caesarov chrám, Augustov oblúk, Saturnov chrám a mohé iné.
Forum Romanum

– Najlepšie zachovaná antická stavba Panteón stojí na svojom mieste už takmer 2 000 rokov. Pôvodne bol postavený na počesť rímskych bohov, ale 7. storočí bol vysvätený ako kresťanský kostol. V Panteóne bolo pochovaných mnoho významných osobností, vrátane renesančného umelca Raffaela a talianskeho kráľa Viktora Emanuela II.

Panteón
  • Fontána di Trevi patrí k najkrajším a najznámejším fontánam sveta. Jej najstaršia časť je pozostatkom akvaduktu, ktorý dal postaviť vojvodca Agrippa v roku 19 p.n.l. Vo fontáne sa nachádzajú sochy predstavujúce 4 ročné obdobia, hojnosť a zdravie.
Fontána Di Trevi
  • Súčasťou Ríma je aj mestský štát Vatikán, ktorý ani zďaleka nie je iba centrom kresťanstva. Okrem dychberúceho Námestia sv. Petra očarí aj Bazilikou sv. Petra – jednou z najväčších a najkrajších bazilík sveta, Sixtínskou Kaplnkou a Vatikánskymu múzeami, do ktorých je poslednú nedeľu v mesiaci vstup zadarmo.
Námestie Sv. Petra
  • Okrem vyššie spomenutých pamiatok sa oplatí navštíviť aj Baziliku di San Giovanni in Laterano – sídlo pápeža, typickú rímsku štvrť Trastevere, námestie Piazza di Spagna so Španielskymi schodmi, Berniniho Fontánu Štyroch riek uprosted krásneho námestia Piazza Navona, Castel Sant'Angelo – hrad z 2. storočia n. l., Baziliku Santa Maria Maggiore – mohutnú baziliku bohatú aj na mnoho umeleckých diel, Záhrady Borghese, v ktorých sa nachádza aj galéria s množstvo umeleckých zbierok, katakomby a mnohé iné.
Trastevere
  • Rím je skutočne bohatý na množstvo historických pamiatok a titul „Večný Rím“ si zaslúžil právom.
panoráma_rím
Pamätník Rím
Vatikánske múzeá
Santa Maria Maggiore
Castel Sant Angelo
Rím večer

Vyhľadajte si akciové letenky do Ríma

Generic placeholder image
od 26 €
Generic placeholder image
ViedeňRím
Generic placeholder image
od 65 €
Generic placeholder image
BratislavaRím
Generic placeholder image
od 50 €
Generic placeholder image
ViedeňRím
Generic placeholder image
od 62 €
Generic placeholder image
BudapešťRím