Letiská

Letisko je miesto špeciálne upravené a pripravené na vzlietanie a pristávanie lietadiel, na ich otáčanie, pohyb po zemi, údržbu, respektíve uskladnenie. Letisko sa zvyčajne skladá z najmenej jednej dráhy slúžiacej na pristátie a vzlet lietadiel, pristávacej ploche pre vrtuľníky a často zahŕňa stavby ako sú riadiace veže, hangáre a odbavovacie haly.

Letiskové naj

Od roku 1999 sa každoročne robí celosvetový prieskum známy pod názvom SKYTRAX, ktorého sa zúčastňuje okolo 12 miliónov cestujúcich. Pre rok 2011 sa stalo najlepším letiskom na svete letisko Hong Kong. Cenu za najlepšie rozvíjajúce sa letisko získalo medzinárodné letisko Shanghai Honggiao. Najlepším letiskom v Európe sa stalo letisko Mníchov. Letisko Zurich získalo cenu za naspoľahlivejšie letisko v doručovaní batožiny. Za najväčsie letisko na svete / s počtom 7 dráh / je považované medzinárodné letisko v Chicagu – O´Hare. Za najfrekventova­nejšie letisko je považované Londýnske letisko Heathrow. Najväčší počet prepravených pasažierov v jednom roku bol doposiaľ na americkom letisku v Atlante – Hartsfield-Jackson.

Väčšina svetových letísk sú vo vlastníctve miestnych, regionálnych či vnútroštátnych orgánov verejnej správy, ktoré ich následne prenajímajú súkromným spoločnostiam, ktoré dohliadajú na prevádzku letiska. Napríklad spoločnosť BAA Limited (British Airports Authority) prevádzkujú sedem letísk vo Veľkej Británii a niekoľko ďalších letiskách mimo Veľkej Británie. Nemecké letisko Frankfurt je riadené kvázi súkromnou firmou Fraport.

Spojených štátoch a Kanade sú komerčné letiská prevádzkované priamo vládou, alebo vládou vytvorenými organizáciami tzv. hraničnými orgánmi. Takýto vládny orgán funguje napríklad v Los Angeles. Tento orgán dohliada na medzinárodné letisko v LA a zároveň niekoľko letísk v jeho okolí.

Na týchto stránkach sa budeme postupne venovať domácim, ale aj zahraničným medzinárodným letiskám. Môžete tu získať užitočné informácie aké služby dané letisko ponúka, odkiaľ a kam sa z daného letiska lieta, akciové ceny leteniek z daného letiska a podobne. Zoznam letísk sa bude pravidelne rozširovať.

Pošlite nám svoju otázku k tejto téme

E-mail: * Nebude nikde uverejnený
Otázka: *
Súhlas so spracovaním osobných údajov: * Vyjadrujem svoj dobrovoľný súhlas so spracovaním svojich osobných údajov za účelom prípravy ponuky a vyhlasujem, že sú mi známe moje práva, vrátane práva na odvolanie súhlasu. Viac informácií o ochrane osobných údajov: https://goo.gl/fMAJUC.
Kontrolný text z obrázka