Pútnická cesta z Portugalska do Santiago de Compostela

Pobyt plne obsadený.

Cena:
1100 €
Rezervovať
Kúpené: 25x
Zostáva:

Cena zájazdu zahŕňa

 • spiatočná letenka Budapešť – Porto – Budapešť vrátane batožiny
 • transfer z letiska Porto do hotela
 • transfer z hotela na letisko Porto
 • 6 x ubytovanie v hoteloch s raňajkami s vlastnou kúpelňou
 • 1 x ubytovanie v pútnickej ubytovni (Albergue) s raňajkami
 • preprava batožiny medzi zastávkami
 • slovensky hovoriaci sprievodca počas celej cesty (Castor Sanchéz – Svätojakubská cesta na Slovensku)

Cena zájazdu nezahŕňa

 • transfer do / z Budapešti
 • občerstvenie počas letu
 • poistenie (možnosť objednať v CK za 47,20 €/osoba, komplexné cestovné poistenie vrátane COVID-19)
 • ďalšie stravovanie

Opis cesty

 • 1.10.2022 je naplánovaný odlet z Budapešti o 06:35 s príletom do portugalského Porta o 09:20 miestneho času ( v Portugalsku je o hodinu menej ako na Slovensku) – dĺžka letu je 03:45 hod. Nasledovať bude približne dvojhodinový presun klimatizovaným autobusom do 4* hotela Parador de Baiona.
 • 2.10.2022 po raňajkách 20 kilometrov peší presun z mestečka Baiona do Viga do 5* hotela Pazo Los Escudos & Spa Resort.
 • 3.10.2022 po raňajkách zabezpečený 20 minútový spoločný prevoz cez mesta Viga priamo na Camiňo da Fenteira odkiaľ sa začína 25 kilometrová pešia túra do mestečka Pontevedra do 3* hotela Rias Bajas.
 • 4.10.2022 po raňajkách pešia 25 kilometrov dlhá púť do mestečka Caldas de Reis do 2* hotela Balneario Acuña.
 • 5.10.2022 po raňajkách peší presun 20 kilometrov do mestečka Padrón do pútnickej ubytovne Albergue & Rooms Murgadán alebo Albergue Corredoiras.
 • 6.10.2022 po raňajkách posledná pešia časť cesty v dĺžke 24 kilometrov až na námestie ku katedrále v Santiagu de Compostela.
 • Ubytujeme sa v 3* hoteli Gelmirez iba 12 minút chôdze od katedrály.
 • 7.10.2022 je voľný program – v prípade záujmu zorganizujeme výlet na Finisterre.
 • 8.10.2022 odjazd autobusu z hotela ráno o 06:00 miestneho španielskeho času. Nasleduje 3 hodinový presun na letisko do Porta s odletom o 10:00 miestneho portugalského času.
 • Plánovaný prílet do Budapešti je 8.10.2022 o 14:25.
 • Minimálny počet účastníkov je 15.

Podrobný itinerár púte

1. deň púte: Baiona – A Ramallosa – Panxón – Oia – Vigo. Baionu prechádzame pobrežnou cestou, míňame prístav a smerujeme do Ramallosy. Mostom prejdeme cez rieku Miño, kde sa nám naskytnú dve možnosti ako pokračovať v ceste. Jedna trasa vedie vnútrozemím a tá druhá paralelne s pobrežím. Naše putovanie bude teda pokračovať pobrežnou trasou smerom na Panxón. Po pasáži Torrente Ballester smerujeme na Foz, musíme sledovať zelené šípky, ktoré označujú trasu pozdĺž pobrežia. Prejdeme veľmi krásnym úsekom, medzi Monte Lourido, Playa América, Panxón, polostrov Monteferro, Playa de Patos a Playa de Canas. Z Playa das Canas pôjdeme cestou do O Portiño smer Saiáns. Cez Saiáns pokračujeme v ceste smerom do Oia a pokračujeme v pobrežnej prechádzke pozdĺž pláží Canido a O Vao, prejdeme cez rieku Lagares a cez symbolickú pláž Samil vstúpime do Viga.

 • Dĺžka: 20 km
 • Prenocovanie: Vigo, Pazo Los Escudos & Spa Resort

2. deň púte: Camiňo da Fenteira – O Cruceiro – Redondela – Arcade – Ponte Sampaio – Pontevedra . Cez Vigo sa prevezieme transferom priamo na chodník Camiño da Fenteira. Kráčame ku kostolu San Andrés de Cedeira. Pokračujeme cez štvrť Cruceiro, až odbočíme doprava na Camiño das Cardosas. Len čo narazíme na vlakové koľaje, dostaneme sa na cestu N-550, po ktorej musíme ísť po jej trase, až kým neprídeme do Redondely. Z Redondely sa za krátky čas dostaneme do Arcade. Práve tu sa spája portugalská pobrežná cesta s hlavnou vnútrozemskou cestou. Od tohto miesta už budeme stretávať čoraz viac pútnikov, ktorí putujú tým istým smerom ako my. Z Arcade do Pontevedry je to veľmi príjemný úsek cesty. Arcade opúšťame pri slávnom moste Ponte Sampaio, moste v provincii Pontevedra, ktorý je svedkom epickej bitky proti francúzskym jednotkám vedeným generálom Neyom počas vojny za nezávislosť v júni 1809. Táto bitka znamenala víťazstvo Galícijčanov a španielskej armády nad Francúzmi s následným stiahnutím sa z tohto územia. Pontevedra je pre mnohých ľudí jedným z najkrajších miest v Galícii a niet sa čomu čudovať. Prechádzka po jeho dláždených uliciach a námestiach bude stačiť na to, aby ste si uvedomili zvláštne čaro, ktoré skrýva.

 • Dĺžka: 25 km
 • Prenocovanie: Pontevedra, Hotel Rias Bajas

3. deň púte: Pontevedra – O Burgo – Alba – Tivo – Caldas de Reis. Dnešná etapa je mierna a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Pontevedru necháme za sebou, opustíme mesto cez jeho ikonické námestie Plaza de la Peregrina a po opustení kľukatých ulíc a námestí v centre Pontevedry sa vydáme smerom na Caldas de Reis smerom k Puente do Burgo. Po prejdení rieky Lérez, opustíme mestečko, aby sme naplno vstúpili do krásneho vidieckeho prostredia. Najprv prejdeme úsekom popri ceste, až sa dostaneme do dediny Alba, kde môžeme navštíviť kaplnku San Cayetano. Odtiaľ začína ten lepší úsek. Prechádzame cez Cerponzóns, kráčame v tieni storočných dubov, kým sa nedostaneme do Pozo Negro. Keď prejdeme týmto idylickým prírodným miestom, nasleduje prechod cez železničnú trať do obce Barro kde musíme byť mimoriadne opatrní. Nachádza sa tu impozantné odpočívadlo, kde sa môžeme na chvíľu zastaviť a oddýchnuť si. Pokračujeme pomedzi asfaltové cesty a malé vidiecke dedinky až do Portas. Odtiaľto odporúčame si urobiť obchádzku a navštíviť vodopád rieky Barosa. (Prístup je veľmi jednoduchý; medzi A Portela a Briallos, kde sa Camino cesta stretáva so štátnou cestou, ju musíme prejsť, aby sme sa dostali na prístupovú cestu k vodopádom. viac detailov u sprievodcu). Uisťujeme vás, že to stojí za to. Po osviežujúcej prestávke vo vodách Barosa budeme pokračovať v ceste cez dedinky Briallos, Arcos da Condesa (môžeme sa zastaviť pri návšteve kaplnky Santa Lucia) a Tivo. Od Tiva nás delia len 2 kilometre od Caldas de Reis, nášho dnešného cieľa.

Caldas de Reis, miesto, ktoré sa datuje do praveku, je dnes dedinou hojne navštevovanou pre liečivé vlastnosti svojich termálnych vôd. V skutočnosti je jednou z jeho hlavných atrakcií vodná cesta, okružná trasa dlhá 9 km, kde môžete vidieť niekoľko vodopádov v krásnom prírodnom prostredí.

 • Dĺžka: 25 km
 • Prenocovanie: Caldas de Reis, Hotel Balneario Acuña

4. deň púte: Caldas de Reis – A Lavandeira – As Cortiňas – Pontecesures – Padrón. Opúšťame Caldas de Reis po ulici San Roque, kráčame popri N-550 keď po pár metroch nájdeme po pravej strane odbočku, ktorá nás navedie cez vidiecku cestu smerom na Padrón. Čaká nás mierne stúpanie, až prídeme do Carracedo. Carracedo je ideálnym miestom na prestávku a oddych. V ďalšom úseku cesty budeme mať možnosť navštíviť kostol Santa Mariña, ktorého pôvod je neistý. Na ceste do Valgy sa opäť stretneme so štátnou cestou. Aby sme sa dostali do Valgy, budeme musieť prejsť cez rieku Louro a potom nadjazd ponad diaľnicu. Keď sme už v San Miguel de Valga, máme možnosť navštíviť jeho neoklasicistický kostol. Prvá farnosť, s ktorou sa stretneme, je Condide. Potom prichádzame do štvrte Infesta, kde sa nachádza reštaurácia A Mesa da Pedra, ktorú prevádzkuje Združenie priateľov cesty. Mohla by to byť dobrá možnosť zastaviť sa tu na obed. Ide o iniciatívu, ktorá vzniká so zámerom, aby všetci pútnici mohli ochutnať rôzne typické jedlá galícijskej kuchyne za veľmi nízke ceny. V skutočnosti nie je cena stanovená, každý za prijaté jedlo prispieva tým, čo uzná za vhodné. Zvyčajne ľudia platia okolo 9 €.

Pokračovaním našej trasy sa dostaneme do centra Pontecesures, historického miesta, ktoré sa kedysi nazývalo „Prístav Compostela“, pretože práve sem prichádzala väčšina tovaru, ktorý zásoboval mesto. Po prejdení kostola San Julián si všimneme, že je tu odbočka doprava. My však pokračujeme do Padrónu, ideme rovno po N-550. Keď prejdeme mostom cez rieku Ulla, konečne vstúpime do Padrónu. Potom opäť prejdeme cez most, tentoraz cez rieku Sar, a ocitneme sa v centre mesta. Okrem ochutnávky známych paprík môžeme navštíviť miesta ako trh s potravinami alebo kostol Santiago. V kostole v Santiagu sídli „el Pedrón“, v ktorom podľa legendy žiaci apoštola Santiaga kotvili loď, ktorá prevážala pozostatky apoštola, keď po plavbe po rieke Ulla dorazili na pobrežie Padrónu.

 • Dĺžka: 20 km
 • Prenocovanie: Pútnicka ubytovňa Albergue & Rooms Murgadán alebo Albergue Corredoiras.

5. deň púte: Padrón – A Escravitude – A Picaraña – Cruces – O Milladoiro – Santiago de Compostela. Pred nami je posledná pešia etapa portugalskej cesty, preto odporúčame opustiť Padrón skoro a užiť si deň v Santiagu de Compostela. Opúšťame Padrón a kráčame cez malé dedinky a štvrte, ktoré lemujú cestu N-550 a železničnú trať. Na niektorých miestach budeme prechádzať cez železničnú trať, takže budeme musieť byť mimoriadne opatrní. Escravitude je ďalší orientačný bod, ktorý dosiahneme. Tu môžeme navštíviť svätyňu postavenú v 16. storočí na takzvanom „Fonte Santa“. Rovnako ako na mnohých iných miestach na ceste, aj toto miesto má legendu, o ktorej sa dá rozprávať. Hovorí sa, že vody „Fonte Santa“ uzdravili pútnika trpiaceho hypopresiou na ceste do Compostely. Po troch dňoch bol muž zázračne vyliečený a zvolal: „Grazas Virxe, por liberarme da Escravitude do meu mal“ čo v preklade znamená „ďakujem Panna, že si ma vyslobodila z otroctva môjho zla“; a odtiaľ pochádza pomenovanie A Escravitude. Pokračujeme v ceste so zvýšenou opatrnosťou medzi asfaltovými úsekmi a prechodmi cez vlakové koľaje.

Ďalším cestným bodom je A Picaraña, kde môžeme využiť príležitosť na prestávku s občerstvením. Po krátkom oddychu začína najťažšia časť etapy: stúpanie. Smerom na Faramello a Teo smerujeme za svojím cieľom, ktorý je čoraz bližšie. Na tomto mieste si môžeme urobiť malú odbočku do Castro Lupario, známeho aj ako Castro de Beca. Predpokladá sa, že toto osídlenie bolo domovom mýtickej kráľovnej Lupy, ktorá sa objavuje v Codex Calixtinus.

Chýba málo a ďalší bod nášho dobrodružstva nás približuje k samotnému Santiagu. V blízkosti O Milladoiro už môžeme vidieť výraznú zmenu krajiny, ktorá predznamenáva perifériu mestského štýlu Santiaga de Compostela. Nakoniec vchádzame do Santiaga de Compostela cez mýtickú štvrt Conxo, miesto, ktoré kedysi samo tvorilo mestskú entitu, kým nebolo pohltené a anektované rastom hlavného mesta Galície. V tomto bode sa môžete zastaviť a navštíviť kostol Santa Maria, ktorý sa nachádza v susedstve Alameda.

Milí pútnici, koniec sa už ráta po minútkach. Prechádzame uličkami Sánchez Freire, García Prieto, Rosalía de Castro a Rúa do Franco. Potom vstúpime na námestie Plaze del Obradoiro aby sme sa ocitli pred impozantnou katedrálou.

Gratulujeme, pútnici, zvládli ste to!

Ste v Santiagu de Compostela, meste, kde dážď je umenie. Po všetkej ten námahe a úsilí, prichádza zaslúžený čas užiť si mesto v celej jeho kráse. Dúfame, že sa vám bude páčiť prechádzka starým mestom, vychutnávanie si čerstvého piva, tanec a spev vo foliáde, či ochutnávka niektorých z jeho tradičných likérov. Odporúčame navštíviť pútnicku omšu, ktorá sa slávi každý deň o 12:00 a 18:00.

 • Dĺžka: 24 km
 • Prenocovanie: Santiago de Compostela, Hotel Gelmirez

Informácie o letenke

 • Sobota 1.10.2022 odlet z Budapešti o 06:35. Dĺžka letu je 03:45 hodiny. Prílet do Porta o 09:20 miestneho času (v Portugalsku je o 1 hodinu menej ako na Slovensku). Číslo letu – W6 2395 WizzAir
 • Sobota 8.10.2022 odlet z Porta o 10:00 miestneho času. Dĺžka letu je 03:25 hodiny. Prílet do Budapešti je o 14:25 miestneho času. Číslo letu – W6 2396 WizzAir

Informácie o batožine

 • V cene letenky je pre každú osobu kabínová batožina do 10 kg o maximálnom rozmere 40×30×20 cm. Musí sa zmestiť pod sedadlo pred vami, môže to byť taška na prenosný počítač, dámska kabelka alebo malý plecniak. V cene je pre každú osobu aj batožina na odovzdanie do podpalubia. Váha tejto batožiny je maximálne 10 kg a maximálne rozmery sú tieto. Šírka:149 cm, výška:119 cm, dĺžka:171 cm

V tejto podpalubnej batožine môžete prepraviť aj svoje trekingové palice. https://wizzair.com/…cie/batozina

Online checkin je povinný pre každého cestujúceho. Túto službu zabezpečí organizátor zájazdu a každému cestujúcemu pošle palubné vstupenky elektronickou poštou najneskôr 3 dni pred odletom. Občerstvenie počas letu nie je v cene zájazdu. Každý cestujúci bude mať možnosť zakúpiť si nápoje a jedlá u obsluhujúceho personálu.

Informácie o ubytovaní

 • Hotel Parador de Baiona. Tento luxusný hotel sa nachádza uprostred nádhernej prírody polostrova Monterreal s výhľadom na oceán. Z hotela je to iba 10 minút chôdze od centra mesta Baiona. Mesto Vigo je vzdialené len 25 km. Tento nádherný hotel predstavuje majestátny galícijský architektonický dizajn v kombinácii so stredovekými prvkami. Z elegantne zariadených izieb vyžaruje kráľovská nádhera. Interiér hotela sa môže pochváliť veľkolepými, nápadnými prvkami, ktoré zachovávajú prvky minulej éry. Hotel ponúka nekonečný výber prvotriednych zariadení a služieb.
 • Pazo Los Escudos Hotel & Spa Resort. Tento očarujúci historický plážový hotel sídli v prerobenej galícijskej vile z 19. storočia, ktorá po starostlivej rekonštrukcii žiari nádherou minulých dní. Vďaka polohe len 10 minút jazdy od centra mesta Vigo a približne 20 minút od letiska je tiež ideálnym miestom na objavovanie kultúrneho dedičstva mesta. Jeho poloha v pokojnej štvrti Alcabre, na nábreží pár krokov od pláže Carril, zaručuje, že jeho hostia budú môcť relaxovať a vychutnať si malebnú Ria de Vigo v úplnom pokoji a pohode. Tí, ktorí chcú ochutnať tradičnú galícijskú kuchyňu, by mali navštíviť reštauráciu na mieste, kde okrem vynikajúcich jedál nájdu aj rozsiahly vínny lístok.
 • Rias Bajas. Tento nádherný mestský hotel má ideálnu polohu v srdci finančnej a obchodnej štvrte Pontevedra v regióne Galícia na severozápade Španielska. Hotel sa nachádza len pár minút chôdze od očarujúceho starého mesta, kde si hostia môžu prezrieť historické budovy a atrakcie, ktoré ponúka. V okruhu niekoľkých minút chôdze od hotela nájdete rôzne nákupné a zábavné podniky, zatiaľ čo najbližšia piesočnatá pláž je vzdialená len 6 km. Najbližšie golfové ihrisko je od hotela vzdialené len 7 km. Hostia ocenia moderné, relaxačné prostredie a dizajn hotela, ktorý zahŕňa kúzlo tradičného rustikálneho štýlu minulých čias. Izby sú krásne zariadené a vítajú hostí atraktívnym štýlom a upokojujúcou atmosférou.
 • Balneario Acuña. Balneario Acuña sídli v atraktívnej starej budove na brehu rieky Umia a ponúka termálne kúpele s bezplatným Wi-Fi. Užite si svoj čas v hoteli a vychutnajte si vynikajúce kúpeľné zariadenie, ktoré je vybavené hydromasážnou vaňou, vonkajšou vírivkou a bazénom, rovnako ako celý rad relaxačných procedúr. Najesť sa môžete v reštaurácii hotela Acuña s výhľadom na rieku a ochutnať miestnu kuchyňu.
 • Albergue & Rooms Murgadan. Albergue & Rooms Murgadán ponúka klimatizované ubytovanie v Padróne. K dispozícii je tiež spoločná kuchyňa, spoločenská izba, bezplatné Wi-Fi vo všetkých priestoroch, posteľná bielizeň a uteráky. K dispozícií sú aj rodinné izby. V okolí sa môžete venovať pešej turistike a ďalším aktivitám. Albergue & Rooms Murgadan sa nachádza 40 km od Sanxenxo a 18 km od Santiaga de Compostela. Na letisko Santiago de Compostela je to 27 km.
 • Albergue Corredoiras. Albergue Corredoiras ponúka ubytovanie s bezplatným Wi-Fi v Padróne. K dispozícii je TV s plochou obrazovkou a 2 počítače. Niektoré izby majú pohodlné posedenie. K dispozícii je kávovar a súkromná uzamykateľná skrinka s kľúčmi. Kúpeľne sú zdieľané. K dispozícii je zdieľaná kuchyňa s 2 mikrovlnnými rúrami, sklokeramickou varnou doskou, sendvičovačom, chladničkou, umývačkou riadu a obchodom so suvenírmi. Zadarmo je k dispozícii káva, čaj, cukor, soľ, olej a ocot. Hotel sa nachádza na pútnickej ceste El Camino de Santiago a ponúka špecifické služby a zariadenia pre pútnikov. Medzi tieto služby patrí preprava batohov a úschovňa bicyklov. Albergue Corredoiras sa nachádza 18 km od Santiaga de Compostela a 34 km od Pontevedry. Na letisko Santiago de Compostela je to 27 km.
 • Hotel Gelmirez. Tento očarujúci hotel sa nachádza v centre mesta Santiago De Compostela v Španielsku. Je to len kúsok od mnohých atrakcií, ktoré mesto ponúka, rovnako ako množstvo nákupných, stravovacích a zábavných možností. Tento hotel sa nachádza len kúsok autom od mestskej katedrály. Stanica Santiago sa nachádza neďaleko. Oslovuje obchodných cestujúcich aj turistov. Hosťovské izby ponúkajú komfortné ubytovanie a štýl. Tento hotel je ponúkaný pre rezervácie dvojposteľovej izby. Pri rezervácií jednoposteľovej izby bude ponúknuté iné ubytovanie podľa aktuálnej dostupnosti.

Najčastejšie otázky

 • Kedy je najlepší čas na tento pobyt? Najlepší čas vycestovať sú mesiace apríl, máj, september a október. Pobyt je ale možné zorganizovať počas celého roka, je potrebné však myslieť na vhodné oblečenie.
 • Kde je začiatočný bod tejto pútnickej cesty? Táto cesta začína v hoteli Parador de Baiona.
 • Môže sa zúčastniť cesty aj jedna osoba? Áno, cena pobytu pre jednu osobu v jednolôžkovej izbe je 1199 Euro vrátane letenky, ale bez poistenia.
 • Budeme mať sprievod počas cesty? Áno, počas cesty vás bude sprevádzať slovensky hovoriaci delegát, ktorý má bohaté skúsenosti s pútnickými miestami.
 • Koľko kilometrov denne absolvujeme? Najdlhšia trasa meria až 25 km, preto odporúčame, aby pútnici boli oboznámení a pripravení zvládnuť takúto vzdialenosť.
 • Je potrebná fyzická príprava pred cestou? Všeobecne sa odporúča začať s prípravou na cestu približne 3 mesiace pred cestou. Ľuďom so sedavým zamestnaním sa odporúča začať s krátkymi 20 – 30 minútovými prechádzkami 2 – 3 krát týždenne. Postupne je potrebné predlžovať vychádzky, až kým neprejdete 4 – 5 kilometrov za každú hodinu. Ľudia, ktorí sa venujú pohybu pravidelne, zvládnu cestu bez problémov, môžu sa však začať pripravovať na cestu dlhšími vychádzkami pár týždňov pred začiatkom.
 • Aké oblečenie a vybavenie je potrebné mať so sebou? Odporúčame vziať si so sebou nasledovné veci: ľahké a rýchloschnúce oblečenie, nepremokavú bundu a nohavice, klobúk proti slnku, slnečné okuliare, opaľovací krém, pár topánok vhodných na turistiku, trekingové palice, pár topánok na odpočinok, bundu, ktorá nezaberie veľa miesta a fľašu na vodu. Tieto položky sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia, v ktorom ste na trase.
 • Nezabudnite, že sme pre vás zabezpečili aj službu prepravy batožiny medzi jednotlivými etapami, takže váš batoh prenesieme z jedného ubytovania do druhého, aby ste sa starali len o chôdzu (maximálne 1 kus do 10 kg na osobu). Z tohto dôvodu vám odporúčame pripraviť si druhý batoh, oveľa menší, v ktorom si budete nosiť veci počas túry, ako napr. vodu, opaľovací krém, čiapku, slnečné okuliare, doklady, jedlo a peniaze.
 • Ako funguje preprava batožiny? Každý deň ráno do 08:00 hod. je potrebné doniesť svoju označenú batožinu na recepciu, odkiaľ bude vyzdvihnutá a prenesená do ďalšieho ubytovania.
 • Odporúčate si uzatvoriť cestovné poistenie? Áno, cestovné poistenie je veľmi odporúčané.
 • Odporúčame komplexné cestovné poistenie vrátane storna pobytu zo zdravotných dôvodov. Poistenie je možné si objednať v našej CK.

Aktuálne obmedzenia na vstup do krajiny

Aktualizované 14.6.2022

BAIONA WEATHER