Púť z Portugalska do Santiago de Compostela

  • Pripravili sme pre vás krásnu pešiu púť z Portugalska do Santiago de Compostela. Táto približne 125 km púť sa uskutoční v termíne 01.10.2022 – 08.10.2022. Do Porta sa dopravíme priamym letom z Budapešti. Spiatočný let bude rovnako priamy let z Porta do Budapešti. Púť bude trvať 8 dní/7 nocí a počas celého pobytu nám bude k dispozícii aj slovenský sprievodca, ktorý má s takýmito púťami bohaté skúsenosti. Chôdzou strávime 5 dní a v Santiago de Compostela nás čaká oddychový deň.
  • Po prílete do Porta sa spoločným, dvojhodinový transferom presunieme do 4* hotela Parador de Baiona, kde prenocujeme a naberieme sily na ďalší deň, kedy nás čaká prvá etapa chôdze.
  • prvý deň chôdze bude pred nami 20 kilometrov. Trasa povedie pozdĺž pobrežia cez mestečká Baiona – A Ramallosa – Panxón – Oia až do Viga, kde prenocujeme. Cestou si budeme môcť vychutnať nádhernú pláž v Nigráne či výhľady na záliv Vigo a ostrovy Cíes.
  • Druhý deň chôdze pôjdeme z Viga do 25 kilometrov vzdialeného Pontevedra. Cez Vigo sa prevezieme transferom priamo na chodník Camiño da Fenteira. Kráčame ku kostolu San Andrés de Cedeira. Pokračujeme cez štvrť Cruceiro, až odbočíme doprava na Camiño das Cardosas. Len čo narazíme na vlakové koľaje, dostaneme sa na cestu N-550, po ktorej musíme ísť po jej trase, až kým neprídeme do Redondely. Z Redondely sa za krátky čas dostaneme do Arcade. Práve tu sa spája portugalská pobrežná cesta s hlavnou vnútrozemnou cestou. Od tohto miesta už budeme stretávať čoraz viac pútnikov, ktorí putujú tým istým smerom ako my. Z Arcade do Pontevedry je to veľmi príjemný úsek cesty. Arcade opúšťame pri slávnom moste Ponte Sampaio, moste v provincii Pontevedra, ktorý je svedkom epickej bitky proti francúzskym jednotkám vedeným generálom Neyom počas vojny za nezávislosť v júni 1809. Táto bitka znamenala víťazstvo Galícijčanov a španielskej armády nad Francúzmi s následným stiahnutím sa z tohto územia. Pontevedra je pre mnohých ľudí jedným z najkrajších miest v Galícii a niet sa čomu čudovať. Prechádzka po jeho dláždených uliciach a námestiach bude stačiť na to, aby ste si uvedomili zvláštne čaro, ktoré skrýva.
Rezervácia pobytu
  • V tretí deň chôdze prejdeme 25 kilometrov, pričom časť cesty nás povedie cez gaštanové, eukalyptové či borovicové lesy. Dnešná etapa je mierna a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Pontevedru necháme za sebou, opustíme mesto cez jeho ikonické námestie Plaza de la Peregrina a po opustení kľukatých ulíc a námestí v centre Pontevedry sa vydáme smerom na Caldas de Reis smerom k Puente do Burgo. Po prejdení rieky Lérez, opustíme mestečko, aby sme naplno vstúpili do krásneho vidieckeho prostredia. Najprv prejdeme úsekom popri ceste, až sa dostaneme do dediny Alba, kde môžeme navštíviť kaplnku San Cayetano. Odtiaľ začína ten lepší úsek. Prechádzame cez Cerponzóns, kráčame v tieni storočných dubov, kým sa nedostaneme do Pozo Negro. Keď prejdeme týmto idylickým prírodným miestom, nasleduje prechod cez železničnú trať do obce Barro kde musíme byť mimoriadne opatrní. Nachádza sa tu impozantné odpočívadlo, kde sa môžeme na chvíľu zastaviť a oddýchnuť si. Pokračujeme pomedzi asfaltové cesty a malé vidiecke dedinky až do Portas. Odtiaľto odporúčame si urobiť obchádzku a navštíviť vodopád rieky Barosa. (Prístup je veľmi jednoduchý; medzi A Portela a Briallos, kde sa Camino cesta stretáva so štátnou cestou, ju musíme prejsť, aby sme sa dostali na prístupovú cestu k vodopádom. viac detailov u sprievodcu). Uisťujeme vás, že to stojí za to. Po osviežujúcej prestávke vo vodách Barosa budeme pokračovať v ceste cez dedinky Briallos, Arcos da Condesa (môžeme sa zastaviť pri návšteve kaplnky Santa Lucia) a Tivo. Od Tiva nás delia len 2 kilometre od Caldas de Reis, nášho dnešného cieľa.
  • V predposledný deň chôdze nás bude čakať 20 kilometrov z Caldas de Reis do mesta Padrón. Caldas de Reis – A Lavandeira – As Cortiňas – Pontecesures – Padrón. Opúšťame Caldas de Reis po ulici San Roque, kráčame popri N-550 keď po pár metroch nájdeme po pravej strane odbočku, ktorá nás navedie cez vidiecku cestu smerom na Padrón. Čaká nás mierne stúpanie, až prídeme do Carracedo. Carracedo je ideálnym miestom na prestávku a oddych. V ďalšom úseku cesty budeme mať možnosť navštíviť kostol Santa Mariña, ktorého pôvod je neistý. Na ceste do Valgy sa opäť stretneme so štátnou cestou. Aby sme sa dostali do Valgy, budeme musieť prejsť cez rieku Louro a potom nadjazd ponad diaľnicu. Keď sme už v San Miguel de Valga, máme možnosť navštíviť jeho neoklasicistický kostol. Prvá farnosť, s ktorou sa stretneme, je Condide. Potom prichádzame do štvrte Infesta, kde sa nachádza reštaurácia A Mesa da Pedra, ktorú prevádzkuje Združenie priateľov cesty. Mohla by to byť dobrá možnosť zastaviť sa tu na obed. Ide o iniciatívu, ktorá vzniká so zámerom, aby všetci pútnici mohli ochutnať rôzne typické jedlá galícijskej kuchyne za veľmi nízke ceny. V skutočnosti nie je cena stanovená, každý za prijaté jedlo prispieva tým, čo uzná za vhodné. Zvyčajne ľudia platia okolo 9 €. Pokračovaním našej trasy sa dostaneme do centra Pontecesures, historického miesta, ktoré sa kedysi nazývalo „Prístav Compostela“, pretože práve sem prichádzala väčšina tovaru, ktorý zásoboval mesto. Po prejdení kostola San Julián si všimneme, že je tu odbočka doprava. My však pokračujeme do Padrónu, ideme rovno po N-550. Keď prejdeme mostom cez rieku Ulla, konečne vstúpime do Padrónu. Potom opäť prejdeme cez most, tentoraz cez rieku Sar, a ocitneme sa v centre mesta. Okrem ochutnávky známych paprík môžeme navštíviť miesta ako trh s potravinami alebo kostol Santiago. V kostole v Santiagu sídli „el Pedrón“, v ktorom podľa legendy žiaci apoštola Santiaga kotvili loď, ktorá prevážala pozostatky apoštola, keď po plavbe po rieke Ulla dorazili na pobrežie Padrónu.
  • Posledný peší úsek cesty zakončíme 24 kilometrovou púťoudo Santiago de Compostela. Z Padrónu cesta vedie cez malé mestečká, ako napríklad Escravitude, kde je postavený slávny Kostol Panny Márie otrokárskej, inak známy aj ako Svätyňa Escravitude. Cestou do Santiaga prejdeme aj okolo ruín hradu Rocha Vella. V tento deň dorazíme k cieľu našej cesty, ku katedrále v Santiago de Compostela. V Santiagu prenocujeme a v ďalší deň si každý z nás môže urobiť vlastný program a objavovať napríklad historické centrum mesta, ktoré je svetovým dedičstvom UNESCO. AJ v tento deň bude k dispozícii delegát, ktorý vám program môže naplánovať.
  • V posledný deň púte sa po raňajkách v hoteli presunieme spoločným transferom na letisko v Porte k odletu naspäť do Budapešti, kde sa naša spoločná púť končí.
Rezervácia pobytu

Podrobný itinerár cesty, vrátane máp – kliknite pre všetky detaily

Púť Santiago
Pobrežie v Španielsku Nadosah.sk
Pohľad na cestu do Santiaga Nadosah.sk
Prvá fotka
Púť do Santiaga
Pútnici do Santiaga Nadosah.sk
Pútnicka cesta do Santiaga
Pútnik na ceste do Santiaga de Compostela Nadosah.sk
Pútnik na ceste do Santiaga Nadosah.sk
Santiago de Compostela Nadosah.sk
Smer cesty do Santiaga nadosah.sk
Smer cesty do Santiago Nadosah.sk
Suveníry zo Santiaga Nadosah.sk
Výhľad na ceste do Santiaga
Výlet do Santiago de Compostela Nadosah.sk
sv. Jakubska cesta do Santiaga