Cyklodovolenka na Slovensku

Ďalšou z výhod dovolenkovania na Slovenku je veľké množstvo vyznačených cyklotrás. Vedeli ste, že Slovensko ich má už viac ako 13 000 km?

Prinášame vám ďalšiu sériu našich článkov, v ktorej vám predstavíme tie najzaujímavejšie a najkrajšie cyklotrasy aj s možnosťami ubytovania v ich blízkosti. V prvej časti sa zameriame na cykloturistiku na východnom Slovensku.

Slanská cyklomagistrála

Cyklotrasa vedie pohorím Slanských vrchov s viacerými lákavými zastávkami. Cyklotrasa začína v meste Prešov a pokračuje smerom k známemu rekreačnému stredisku Sigord. Tu si môžete dopriať občerstvenie v hotelovej reštaurácii a využiť aj ubytovanie. Cyklotrasa ďalej pokračuje smerom na Zlatú baňu, v ktorej sa v minulosti robili pokusy s ťažbou zlata, ďalej k osade Dubník, opálovým baniam až po dedinku Herľany, kde vás čaká ďalšia zaujímavosť v podobe gejzíru. Samozrejme, slanská magistrála má rôzne odbočky a iné zaujímavé trasy rôznych náročností, ktoré sa oplatí preskúmať.

Zemplínsky okruh

tokaj

Zemplínsky okruh, alebo aj Tokajská cyklocesta ,vás prevedie najkrajšími časťami vinohradníckeho regiónu Tokaj. Trasa je dlhá až cca 170 km, preto je vhodné rozdeliť si ju na viac dní. Začiatok trasy je v meste Košice, odkiaľ sa vydáte po vyznačených cyklotrasách smerom na Slanec a Slanský hradný vrch. Vaša cesta bude ďalej pokračovať smerom k maďarským hraniciam, po malebných vinohradníckych dedinkách v oblasti Tokaj. Odtiaľ sa môžete vybrať na najnižšie položené miesto na Slovensku, Klin nad Bodrogom a tiež neďalekej Národnej prírodnej rezervácie Tajba. Záver cyklotrasy smeruje k vodnej nádrži Zemplínska Šírava, ktorá ponúka dokonalý oddych v novom Termalparku s možnosťou ubytovania.

Národný park Pieniny a Vysoké Tatry

strbske pleso

Tatry su pre fanúšikov cyklistiky skvelým miestom. Nájdete tu niekoľko desiatok km vyznačených cyklotrás rôznych náročností. Ich jednoznačnou výhodou sú krásne výhľady a okolitá príroda. Jednou z obľúbených cyklotrás v tejto oblasti je cesta z Národného parku Pieniny do Vysokých Tatier. Cykrostrasa má mierne stúpanie. Začiatok trasy je v Červenom kláštore smerom na Magurské sedlo a odtiaľ do horskej obce Ždiar, ktorá ponúka veľa kvalitných penziónov a ubytovacích zariadení, kde si môžte oddýchnuť a môžete načerpať sily na ďalšiu časť cesty. Cyklotrasa vedie ďalej Popradskou cyklomagistrálou popod nádherné štíty Tatier až na Štrbské pleso. To patrí medzi najobľúbenejšie tatranské strediská. Po dlhšej, ale nádhernej ceste si aj tu môžete dopriať pár dní oddychu v niektorom z miestnych hotelov.


tatry

Pokiaľ sa rozhodnete využiť ubytovanie vo Vysokých Tatrách, rozhodne neoľutujete. Vyznačených cyklotrás je tu mnoho. Odporúčame vám navštíviť napríklad aj neďaleký Slovenský raj, ktorý ponúka mnoho cyklotrás alebo sa vybrať na Kráľovu hoľu, z ktorej pri priaznivom počasí uvidíte nielen panorámu Vysokých Tatier ale aj oblasť Spiša, Liptova a Horehromia.