Cyklodovolenka na strednom Slovensku

Či už patríte medzi športových nadšencov alebo obľubujete menej náročné výlety do prírody s celou rodinou, spomedzi Slovenských cylkotrás si vyberie každý. V minulom článku sme vám predstavili niekoľko tipov na aktívnu cyklodovolenku na východnom Slovensku a v tomto článku sa zameriame na cyklotrasy stredného Slovenska. Predstavíme vám tie najkrajšie trasy, ubytovanie v ich blízkosti a tipy na aktívnu dovolenku:

Liptov

liptovska mara

Tento kraj je známy množstvom turistických atrakcií a miest na aktívnu dovolenku. Jednou z najvyhľadáva­nejších je cyklotrasa okolo vodnej nádrže Liptovská Mara. Výhodou je, že začiatok trasy si môžete určiť sami v závislosti napr. od toho, kde si vyberiete ubytovanie, kdeže pripojiť sa na ňu je možné z viacerých miest. Dĺžka trasy je cca 39 km a je vhodná aj pre cestné bicykle. Zvyčajne začínajú návštevnici trasu v Liptovskom Mikuláši smerom na Lipt. Trnovec – hlavné stredisko na brehoch Lipt. Mary. Trasa okolo vodnej nádrže vedie cez priľahlé dediny s miernym stúpaním v niektorých častiach. V okolí sa nachádzajú aj najznámejšie aquaparky Tatralandia a Bešeňová s možnosťou ubytovania priamo v areáloch. Aktívnu cyklodvolenku tak môžete spojiť s oddychom pri vode a zábavou vo vodných svetoch ktorú ocenia hlavne deti.

Okruh vodného diela Žilina

zilina

Jednoduchá cyklotrasa vhodná pre všetky vekové kategórie ma dĺžku 32,5 km. Skoro celá trasa má asfaltový povrch, preto je vhodná aj pre cestné bicykle. Počas výletu sa môžete kochať výhľadmi na pohorie Malej Fatry a Kysuckej vrchoviny. Zaujímavosťou na tejto trase je areál Budatinského hradu a miestne záhrady. Na druhej strane si môžete cyklovýlet predlžiť ešte o návštevu hradu Strečno. Ubytovať sa môžete priamo v historickom centre mesta Žilina, odkaľ budete mať blízko na všetky zaujímavé turistické a cyklistické chodníky.

Kysucká cyklomagistrála

Táto trasa patrí k najdlhším cyklistickým trasám na Slovensku. 133 km cyklotrás vedie cez celé Kysuce. Cykotrasa je preto vhodná na viacdňový výlet. Kysucká cyklomagistrála je rozdelená do troch úsekov a začína v obci Kotešová na križovatke s Vážskou cyklomagistrálou. Odtiaľ vedie ďalej smerom k hraniciam s Českou republikou, k mestu Čadca. Odtiaľ pokračuje druhá časť trasy smerom k obci Skalité, Oščadnica a Krásno nad Kysucou. Ďalej smerom do Bystrickej doliny vedie trasa popri zaniknutej úzkorozchodovej Kysuckej lesnej železnici. Počas cyklotrasy sa strieda asfaltový povrch s lesnými cestami. Tretia časť začína v obci Stará Bystrica a prechádza viacerými obcami až do Kysúckeho nového mesta.

Štiavnické vrchy

banska stiavnica

Okolie jedného z najkrajších slovenských miest ponúka návštevníkom množstvo zaujímavých cyklotrás. Cyklotrasy v okolí Banskej Štiavnice sú kvôli veľkému množstvu prevažne lesných ciest a banských jarkov určené pre horské bicykle. Nachádzajú sa tu trasy rôznych obtiažností. Na svoje si tak prídu aj rodiny s deťmi. V Štiavnických vrchoch je rozhodne čo objavovať. Nachádza sa tu aj viac ako 24 tajchov, ktoré v minulosti slúžili ako energetický zdroj na pohon banských zariadení, dnes sú viaceré z nich využívané na rekreačné účely. Medzi vyhľadávané cyklotrasy patrí napríklad Veľký hodrušský okruh s dĺžkou cca 41 km, Vyhniansky okruh s dĺžkou 22 km alebo Beliansky okruh s dĺžkou cca 16 km. Aby ste mali čo najlepšiu dostupnosť na vyhľadávané cyklotrasy, odporúčame využiť ubytovanie priamo v historickom centre Banskej Štiavnice, alebo v blízkom okolí.