Letisko Praha (PRG)

letisko praha
Letisko Václava Havla Praha (IATA kód PRG) slúži hlavnému mestu Českej republike Prahe. Letisko sa nachádza 10 kilometrov západne od centra mesta je základňou pre leteckú spoločnosť České aerolínie. V roku 2009 prešlo bránami letiska 11.6 milióna pasažierov, čo predstavuje najvyťaženejšie letisko z nových krajín, ktoré patria do Európskej únie. Dokonca v roku 2005 a 2007 Skytrax toto letisko ocenil ako najlepšie v strednej a východnej Európe.

Najviac letov je obsluhovaných zo severných terminálov 1 a 2. Južné terminály 3 a 4 sa využívajú na nepravidelné, súkromné lety, alebo pre malé lietadlá. Letisko využíva dve pristávacie dráhy.

Verejná doprava na letisko je zabezpečená autobusmi, alebo metrom a cesta trvá približne 40 minút. K dispozícií je priame autobusové spojenie Airport Express, ktoré spája hlavnú vlakovú stanicu a letisko každých 30 minút v čase od 05:00 do 22:00 hod.

Od roku 2005 je kapacita letiska už nepostačujúca a plánujú sa ďalšie rozširovania pristávacích dráh. V pláne je postaviť úplne novú dráhu v hodnote 5 – 7 biliónov CZK, ktorá mala byť už spustená do prevádzky v roku 2010. Z dôvodu protestov obyvateľov, ktorí bývajú v blízkosti letiska sa však práce ešte ani nezačali. Tento projekt schválila aj miestna vláda a práce by mali byť tak ukončené až koncom roku 2014.

Nová dráha má byť dlhá 3 500 metrov a bude možné z nej štartovať, alebo pristávať aj v zlom počasí.

Najžiadanejšie destinácie z Prahy

Pošlite nám svoju otázku k tejto téme

E-mail: * Nebude nikde uverejnený
Otázka: *
Súhlas so spracovaním osobných údajov: * Vyjadrujem svoj dobrovoľný súhlas so spracovaním svojich osobných údajov za účelom prípravy ponuky a vyhlasujem, že sú mi známe moje práva, vrátane práva na odvolanie súhlasu. Viac informácií o ochrane osobných údajov: https://goo.gl/fMAJUC.
Kontrolný text z obrázka