Letisko Košice (KSC)

letisko Košice KSC
Letisko Košice je druhým najväčším medzinárodným letiskom na Slovensku. Nachádza sa v mestskej časti Barca, 6 km južne od centra mesta v nadmorskej výške 230 m n. m. o rozlohe 3,50 km². Slúži pre pravidelné aj charterové, vnútroštátne a medzinárodné lety. Kapacita letiska je v súčasnej dobe okolo 700 000 cestu­júcich za rok, alebo 1000 osôb za hodinu.

Letisko bolo postavené v rokoch 1950 – 1955. V roku 1955 začali svoju prevádzku prvé lety na trase Košice- Praha – Košice.

V polovici 60-tych rokov si narastajúca prevádzka vyžiadala predĺženie vybavovacej budovy pre cestujúcich. V rokoch 1974 – 1977 bola predĺžená vzletová a pristávacia dráha o 1 100 metrov na súčasných 3 100 metrov a zároveň vylepšený svetelný systém a elektrické vedenie.

Po dostavaní nového terminálu bolo letisko odprivatizované. Momentálne má v letiskovej spoločnosti najväčší podiel obchodná spoločnosť KSC Holding, a.s., ktorej majoritným akcionárom je letisko Viedeň – Schwechat.

Najžiadanejšie letenky z Košíc

letisko Košice interiér
Po krachu leteckej spoločnosti Sky Europe Airline na jeseň 2009, ktorá mala na letisku najväčší podiel prepravených cestujúcich, sa letiskové poplatky zvýšili o 50%. Košické letisko má najvyššie poplatky zo všetkých slovenských letísk. V poplatkoch prekonáva dokonca aj veľké letiská ako napríklad Viedeň, Budapešť, či Praha.

Len pre ilustáciu: Jednorázový poplatok za pristátie lietadla typu Boeing 737–700 na letisku Košice je okolo 1001 eur za medzinárodný let.

Rok 2009 predstavoval prepad počtu pasažierov až o 40% oproti roku 2008. Za týmto dramatickým poklesom stojí najmä fakt, že po krachu dopravcu Sky Europe Airlines, ktorý prepravoval až 70 % všetkých pasažierov na pravidelných linkách z Košíc, bola napokon obnovená len jediná linka a to do Bratislavy.

Počet prepravených pasažierov za rok 2008 bol 590 159 a v roku 2009 – 352 460 pasažierov.

V súčasnosti sú jediné pravidelné linky s odletom z Košíc do Bratislavy – prevádzkované spoločnosťou Danube Wings, do Prahy – prevádzkované Českými aerolíniami a do ViedneAustrian airlines.

Počas letnej sezóny 2011 letisko odbavovalo aj charterové lety do týchto destinácií : Burgas, Tel Aviv, Monastir, Tabu, Hurghada, Káhira, Varna a Antalya.

Parkovanie na letisku v Košiciach

Parkovacie plochy na letisku sú prevádzkované dcérskou spoločnosťou Košice Car Parking s.r.o. Parkovacie plochy sú platené a vstup na ne je realizovaný cez rampu, kde si návštevník vyzdvihne lístok s údajmi o vstupe. Lístok je potrebné uhradiť pred odchodom z parkoviska v automatických pokladniach, ktoré sa nachádzajú v termináli pri príletovej hale a medzi parkoviskami P1 a P2.

Telefonické informácie o parkovaní môžete získať na tomto telefónnom čísle :+421.55.6832237

Pošlite nám svoju otázku k tejto téme

E-mail: * Nebude nikde uverejnený
Otázka: *
Súhlas so spracovaním osobných údajov: * Vyjadrujem svoj dobrovoľný súhlas so spracovaním svojich osobných údajov za účelom prípravy ponuky a vyhlasujem, že sú mi známe moje práva, vrátane práva na odvolanie súhlasu. Viac informácií o ochrane osobných údajov: https://goo.gl/fMAJUC.
Kontrolný text z obrázka