Letisko Krakov (KRK)

Letisko v Krakove známe pod názvom John Paul II International Airport Kraków-Balice je medzinárodné letisko neďaleko mesta Krakow v dedine Balice. Letisko bolo otvorené pre civilných pasažierov v roku 1964. Do roku 1968 slúžilo tiež ako vojenské letisko.

Po štyroch rokoch od otvorenia bol vybudovaný prvý terminál pre pasažierov. V roku 1988 sa začalo s výstavbou nového terminálu, ktorý bol daný do prevádzky v roku 1993 a v roku 1995 prešli kompletnou rekonštrukciou aj ďalšie verejné priestory. V roku 2002 po ďalšej rekonštrukcii boli zriadené nové medzinárodné linky.

Letisko v Krakove je druhé najvyťaženejšie letiskov v Poľku po letisku vo Varšave. Zakladá si na dobrej populácií obyvateľov, ktorú tvorí 8 miliónov obyvateľov do vzdialenosti 100 km od letiska. Do budúcnosti sú plánované modernizácie aj miestných komunikácií, ktoré zlepšia napojenie ďalších miest s letiskom. Letisku v Krakove sa snaží konkurovať medzinárodné letiskov v Katoviciach.

Letisko nesie meno po pápežovi Jánovi Pavlovi II, ktorý strávil veľa rokov svojho života práve v Krakove.

V roku 2003 Írska nízkonákladová spoločnosť Ryanair prejavila záujem o využívanie tohto letiska pre svoje lety. Prvé dohody však neboli úspešné, pretože letisko nechcelo znížiť svoje poplatky, no napriek tomu, letisko vybudovalo nové letisko v blízkosti už postaveného, využilo už existujúcu infraštruktúru a pristávacie dráhy. Nakoniec sa spoločnosti dohodli a spoločnosti ako Ryanair, Germanwings, EasyJet a Centralwings prevádzkujú lety z Krakova. Ryanair v súčastnosti prevádzkuje najviac priamych letov z Krakova.

Medzi najžiadanejšie lety z Krakova patria tieto

Plány do budúcna ma letisko pomerne veľké. Hlavne to je rozšírenie terminálu 1, ktorý sa teší stále väčšiemu počtu pasažierov. Do prevádzky bolo minulého roka uvedené tiež sedem poschodové parkovisko oproti terminálu 1. Počíta sa aj s vybudovaním koľajníc po ktorých by sa pasažieri dopravovali na terminál číslo 1.

Pošlite nám svoju otázku k tejto téme

E-mail: * Nebude nikde uverejnený
Otázka: *
Súhlas so spracovaním osobných údajov: * Vyjadrujem svoj dobrovoľný súhlas so spracovaním svojich osobných údajov za účelom prípravy ponuky a vyhlasujem, že sú mi známe moje práva, vrátane práva na odvolanie súhlasu. Viac informácií o ochrane osobných údajov: https://goo.gl/fMAJUC.
Kontrolný text z obrázka