Letisko Viedeň (VIE)

letisko viedeň
Letisko Viedeň – Vienna International Airport ( IATA kód VIE) sa nachádza vo Schwechate, 18 kilometrov juhovýchodne od mesta Viedeň a predstavuje najviac vyťažené letisko v Rakúsku. Letisko dokáže obslúžiť aj momentálne najväčšie dopravné lietadlá, ako napríklad Boeing 747 a Airbus A340. Letisko je základňou pre Austrian Airlines a tiež pre Niki/Air Berlin. Počas roku 2009 letisko vybavilo 18 114 103 pa­sažierov, čo predstavovalo o 8.3% pokles oproti roku 2008. V roku 2010 to však bolo už 19 691 206 pa­sažierov, čo bol zase nárast o 8.7.% oproti roku 2009.

V súčastnosti má letisko vo Viedni 3 terminály:

  • hlavný terminál 1 a 2 a provizórny terminál 1A, ktorý je poskytovaný nízkonákladovým spoločnostiam.

Na letisku sa nachádza tiež unikátny VIP terminál. V roku 2004 začala na letisku výstavba nového terminálu SKYLINK, ktorý by mal pokryť zvýšený počet pasažierov. Tento terminál po otvorení dokáže prijať a obslúžiť aj lietadla typu Airbus A380. Všetky terminály sú prevádzkované spoločnosťami Fraport, Swissport a Austrian Airlines. Po dokončení terminálu SKYLINK sa Austrian Airlines a jeho partneri presunú to tohto nového terminálu.

Z dôvodu neustáleho zvyšovaniu počtu pasažierov na letisku, spoločnosti ktoré letisko spravujú sa neustále snažia o rozširovanie letiska. Napríklad bola postavená nová 109 metro vysoká veža, ktorá ponúka panoramatický výhľad na celé letisko a ponúka napríklad aj nočnú laserový show, ktorou budú vítať pasažierov už v lietadle. V pláne je postaviť aj tretiu pristávaciu dráhu a dokonca by malo byť vybudované metro s napojením na Bratislavu. Využiť sa dá aj takzvaný CAT (city airport train), ktorý spája letisko a centrum mesta Viedeň za 16 minút.

  • Letisko Viedeň využíva veľké množstvo leteckých spoločností. Nižšie sme pripravili zoznam tých najžiadanejších leteniek s odletom z Viedne.

Pošlite nám svoju otázku k tejto téme

E-mail: * Nebude nikde uverejnený
Otázka: *
Súhlas so spracovaním osobných údajov: * Vyjadrujem svoj dobrovoľný súhlas so spracovaním svojich osobných údajov za účelom prípravy ponuky a vyhlasujem, že sú mi známe moje práva, vrátane práva na odvolanie súhlasu. Viac informácií o ochrane osobných údajov: https://goo.gl/fMAJUC.
Kontrolný text z obrázka